Ambasador Nowej Europy

Pięć środkowoeuropejskich książek znalazło się w finale nagrody Ambasador Nowej Europy przyznawanej przez Europejskie Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu.

Kapituła wyłoniła pięć najlepszych publikacji wydanych w języku polskim w 2015 roku, które w nowatorski sposób przedstawiają historyczne procesy lub współczesne doświadczenia Europejczyków. Do rywalizacji stanęło 75 pozycji.

Nagroda ma już 5-letnią tradycję. Książki są zgłaszane przez wydawnictwa. W konkursie AMBASADOR NOWEJ EUROPY może wziąć udział publikacja wydana w danym roku, w języku polskim, napisana przez żyjącego autora, zaś jej tematyka musi w nowatorski sposób przedstawiać historyczne procesy lub współczesne doświadczenia Europejczyków, obserwowane z poziomu relacji społecznych i aktywności obywatelskich, zachodzące w obszarach kultury, edukacji, polityki i gospodarki. Może być to zarówno książka naukowa, jak i popularnonaukowa, publicystyka, esej, reportaż, listy, beletrystyka, poezja czy komiks. Do rywalizacji nie mogą przystępować wydawnictwa encyklopedyczne, słowniki, publikacje konferencyjne i przewodniki turystyczne.

Oceny dokonuje kapituła konkursu, w skład której wchodzą pracownicy Europejskiego Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu.

Autor najlepszej publikacji otrzymuje: medal, nagrodę pieniężną (5 tys. zł) i przywilej używania tytułu Ambasadora Nowej Europy.

W tym roku kapituła nominowała następujące książki:

Peter Krištúfek / DOM GŁUCHEGO

Jarosław Mikołajewski / WIELKI PRZYPŁYW

Serhii Plokhy / OSTATNIE IMPERIUM. HISTORIA UPADKU ZWIĄZKU SOWIECKIEGO

Małgorzata Szejnert / USYPAĆ GÓRY. HISTORIE Z POLESIA

Varujan Vosganian / KSIĘGA SZEPTÓW

Przypominamy, że trzy spośród nich: Dom Głuchego, Księga szeptów i Usypać góry. Historie z Polesia znalazły się także na liście książek zakwalifikowanych do tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”