Poradnik grafomana

 

„Poradnik grafomana” (Forma) Lecha M. Jakóba złożony jest z trzech części: trzydziestu felietonów literackich, oryginalnych cytatów poetyckich wpadek i z żartobliwie pomyślanego słowniczka „przypadłości i boli pisarzów”, na który składa się blisko dwieście haseł.

Zawarte tu teksty, powstały w latach 1998-2014; częściowo publikowane były w w „Latarni Morskiej”, „Łabuziu”, „Raptularzu Kołobrzeskim” i „Twórczości”.

Irmina Kosmala napisała o książce: „Jeżeli założymy, że książka stanowi najcenniejszy ekstrakt myśli autora, to tuż obok „Poradnika złych manier” Lecha M. Jakóba na naszych półkach powinien zagościć „Poradnik grafomana” tegoż autora.

Ta niewielkich rozmiarów książeczka (raptem 150 stron) składa się z trzech części: trzydziestu felietonów literackich, oryginalnych cytatów poetyckich wpadek i żartobliwie pomyślanego słowniczka „Przypadłości i boli pisarzów” (około dwieście haseł). (…)

W pierwszej części zatem, zatytułowanej ze swadą „Piórem i batem”, Autor brutalnie rozprawia się ze swoim środowiskiem literackim (tzw. grafomanami czy twórcami alkoholowymi). Z ostrego pióra dostaje się również współczesnej krytyce (matołkowatości), jak i bezrefleksyjnym czytelnikom (czytaczom), sięgającym po książkę najbardziej pokupną, a zatem bestsellerową”.