Polacy w Rumunii

Polscy autorzy książek o Rumunii, Bogumił Luft i Małgorzata Rejmer będą gośćmi pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu „Miasto i Literatura” w Bukareszcie, od 4 do 7 lutego 2016. Festiwal, organizowany przez wydawnictwo Gestalt Books i tygodnik „Observator Cultural”, będzie promował współczesną prozę w przestrzeni publicznej.

Bogumił Luft, autor książki Rumun goni za happy-endem i Małgorzata Rejmer, autorka reportaży zebranych w tom Bukareszt. Kurz i krew (obie ukazały się po rumuńsku nakładem Wydawnictwa Polirom w latach 2015 i 2014), a także pisarze rumuńscy spotkają się z czytelnikami podczas debat w ramach festiwalu w piątek, 5 lutego, oraz w niedzielę, 7 lutego, w godzinach 18.30-21.00.

Moderatorami obu spotkań będą redaktorzy tygodnika „Observator Cultural” Carmen Mușat i Ovidiu Șimonca. Wszystkie spotkania będą miały miejsce w siedzibie Rumuńskiego Instytutu Kultury, Aleea Alexandru 38 w Bukareszcie.

W festiwalu udział biorą najważniejsi prozaicy rumuńscy –  Radu Aldulescu, Cristina Andrei, George C. Dumitru, Cristian Fulaș, Bogdan Ghiu, Nora Iuga, Cosmin Perța, Petru Istrate, Andreea Răsuceanu, Octavian Soviany i Bogdan Suceavă, a także gość ze Szwajcarii –  Christian Haller. Gośćmi specjalnymi festiwalu są aktor Marcel Iureș, oraz fotograf Andrei Păcuraru, który wystawi serię portretów obecnych na festiwalu pisarzy.

W ramach festiwalu zostanie zaprezentowana także książka MIASTO – ANTOLOGIA PROZY, zawierająca opowiadania autorstwa wszystkich gości festiwalu, z przedmową Carmen Mușat.