Nowak – Jeziorański skonfiskowany

Jak podaje portal PolskieRadio.pl, w ostatni piątek 11 lutego funkcjonariusze rosyjskiej policji, weszli do drukarni „Bieriesta” w Petersburgu i  zarekwirowali cały nakład, przetłumaczonego na język rosyjski zbioru artykułów i wywiadów Nowaka – Jeziorańskiego z lat 1991 – 2003.

O incydencie powiadomiło biuro Memoriału w Riazaniu. Według przekazanej przez nie informacji, funkcjonariusze zabrali 530 egzemplarzy książek, które mają być poddane ekspertyzie na obecność wątków ekstremistycznych.  Portal Cogita.ru podaje, że jest to skrócona wersja „Rzeczpospolitej atlantyckiej”, opublikowanej przez Kolegium Europy Wschodniej w 2014 roku. Ta ksiazka stanowi zbiór najważniejszych tekstów Nowaka na temat stosunków Polski z Ukraina, Rosja, Białorusią i Litwa.

Rosyjski portal tłumaczy, że Jan Nowak-Jeziorański był dziennikarzem, żołnierzem i kurierem Armii Krajowej, emisariuszem Rządu RP w Londynie, wieloletnim dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Wyjaśnia także, że potrafił dobrze przewidzieć rozwój relacji Polski z jej wschodnimi sąsiadami i ocenia, że bez jego artykułów, i jego polemiki z Jerzym Giedroyciem, trudno zrozumieć, jak Polacy postrzegają sprawę bezpieczeństwa swojego państwa, dlaczego tak bardzo starali się dołączyć do NATO, i jak widzą swoje relacje z Unią Europejską i Rosją.

Źródło: polskieradio.pl