Mijljenko Jergovič & Katarzyna Kotyńska

Niebawem dwie książki Miljenka Jergovicia

W najbliższych tygodniach ukażą się po polsku dwie książki laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” – Miljenka Jergovicia. Już 22 lutego  nakładem Biura Literackiego ukaże się zbiór opowiadań  laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” – Miljenka Jergovicia,  Drugi pocałunek Gity Danon w przekładzie Miłosza Waligórskiego w przekładzie Miłosza Waligórskiego. Nieco później Książkowe Klimaty opublikują zapowiadaną już przez nas mikropowieść „Wilimowski„.

Drugi pocałunek Gity Danon w przekładzie Miłosza Waligórskiego

Na autorski wybór złożyło się 25 utworów, z których dwa publikowane są po raz pierwszy w wydaniu książkowym. Zbiór Jergovicia to pierwsza pozycja, która będzie wydana w ramach unijnego projektu „Proza z Europy”. Obok zbioru Miljenka Jergovicia w „Prozie z Europy” opublikowane zostaną również książki Lajosa Grendela, Esther Kinsky, Pétera Nádasa, Christopha Ransmayra i Faruka Šehicia. Projekt jest częścią realizowanego przez Biuro Literackie programu „Kreatywna Europa”, w ramach którego przygotowywana jest także „Klasyka z Europy”, a w niej tomy Henry’ego Greena (książka już się ukazała), Tommasa Landolfiego, Philipa Larkina, Raymonda Queneau i Nathalie Sarraute.

„Drugi pocałunek Gity Danon” łączy lekki, gawędziarski ton z dotkliwym doświadczeniem życia na Bałkanach w XX wieku oraz okresem ostatniej bałkańskiej wojny. Czytelnik spogląda tu na dalszą i bliższą przeszłość, powraca do czasów współczesnych, a także wkracza w świat legend oraz historycznej fikcji. W tekstach obecny jest melodramatyczny ton, zakorzeniony mocno w popkulturze jak i w ustnej tradycji Słowian z południowej Europy- zapowiada wydawca.

Wilimowski w przekładzie Magdaleny Petryńskiej

W najbliższych tygodniach  nakładem Książkowych klimatów ukaże się także mikropowieść Jergovicia Wilimowski, której fragment publikowaliśmy na naszym portalu. Tytułowy bohater  powieści Ernest Otto Wilimowski, to pochodzący z Górnego Śląska znakomity piłkarz grający w barwach Polski i III Rzeszy, który na mistrzostwach świata w roku 1938 strzelił Brazylii cztery bramki podczas jednego spotkania.

Głównymi bohaterami powieści są Polacy, profesor Tomasz Mieroszewski, fizyk z Krakowa, jego kaleki syn Dawid, opiekunka i nauczyciel syna.  Podróżują do górskiego hotelu w Dalmacji. Z powodu zapadnięcia się drogi część wędrówki odbywają pieszo, Dawid w lektyce, osłonięty przed słońcem białą gazą, co w oczach miejscowych chłopów czyni go innym, obcym, i budzi ich strach. Ta obcość i lęk pozostaną do końca. Podróżni docierają wreszcie do hotelu, gdzie profesor montuje swój wynalazek, radio i antenę. Dzięki temu będą mogli wysłuchać transmisji meczu z Brazylią na mistrzostwach świata, którego bohaterem był Wilimowski. I to już niemal wszystko o Wilimowskim. Był on potrzebny profesorowi Mieroszewskiemu w jakimś tajemniczym celu, jako pretekst do odbycia rozmowy z synem. Synowi zaś po to, by mu się przyśnić i zamienić się z nim rolami: to Dawid biegał po boisku, a Wilimowski siedział na widowni i teraz on był budzącym niechęć i obrzydzenie potworem, którym na jawie był Dawid. A Jergoviciowi po to, by opowiadając o nim i jego koledze Scherfkem, mówić o tożsamości, o nich i wielu innych Górnoślązakach, którzy później podczas okupacji , często nie z własnego wyboru, stali się Niemcami – pisała o książce na naszym portalu jej tłumaczka Magdalena Petryńska

Miljenko Jergović urodził się w Sarajewie w 1966 roku. To ceniony poeta, prozaik, dramatopisarz i publicysta. Należy do chorwackiego i bośniacko-hercegowińskiego PEN Clubu, jest laureatem m.in. Nagrody Związku Pisarzy Chorwackich, Nagrody im. Ksavera Šandora Gjalskiego, Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a, oraz stałym współpracownikiem kilku czasopism na obszarze byłej Jugosławii. Od 1993 mieszka w Zagrzebiu. W Polsce ukazało się kilka książek Jergovicia: „Buick rivera”, „Freelander”, „Ojciec”, „Ruta Tannenbaum”, „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki”, za którą w 2012 r. pisarz otrzymał Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus, Ojciec (2012) oraz Wołga, Wołga (2014).