„Mezopotamia” nominowana do Nagrody Prezydenta Ukrainy

Nagrodzona w ubiegłym roku „Angelusem” powieść Serhija Żadana „Mezopotamia” jest jedną z trzech  książek nominowanych do dorocznej nagrody literackiej Prezydenta Ukrainy.

Kapituła  dorocznej Nagrody Prezydenta Ukrainy „Ukraińska książka roku” spośród 106 zgłoszonych książek nominowała:”Mezopotamię” Sierhija Żadana – „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury”. Ponadto nominowano Galinę Stelmaszczuk ( za popularyzację kultury Ukraińskiej) oraz Witalija Matę za walory wychowawcze jego twórczości dla młodzieży.

Nagroda Prezydenta Ukrainy przyznawana jest od 2009 roku. Do nagrody mogą być nominowane książki opublikowane w  ostatnich trzech latach ale nie później niż sześć miesięcy przed naborem do nagrody. Nagroda pieniężna w wysokość 100 tysięcy hrywien dzielona jest po połowie pomiędzy autora i wydawcę.

W powieści  „ Mezopotamia” Żadan przedstawia nowoczesny Babilon – intymny wielowątkowy portret swojego rodzinnego miasta, położonego na wschodniej Ukrainie Charkowa . I w Mezopotamii, i w ukrywającym swoją tożsamość dzisiejszym Charkowie najważniejsze jest bowiem jedno. „Wszystko znajduje się pomiędzy rzekami i wszystko stąd się zaczyna – i wszystkie historie, i cała miłość”. Brzmi górnolotnie? Niech będzie. Ale „Mezopotamia”, będąca intymnym portretem ukochanego miasta, jest także, a może przede wszystkim, powieścią o miłości. O rozstaniach i powrotach, o nieprzespanych z zazdrości nocach, o młodzieńczych rojeniach i dorosłych zwątpieniach. O schadzkach w eleganckich apartamentach i klubach górnego miasta oraz szybkich randkach w pobliżu nadrzecznych slumsów. Jeśli wielkość pisarza mierzyć jego umiejętnością radzenia sobie z tym najtrudniejszym tematem, to lawirującą między ironią a melancholią „Mezopotamią” Serhij Żadan pokazuje, że trzeba się z nim liczyć – pisał na naszym portalu Maciej Robert

Serhij Żadan urodził się w Starobielsku w 1974 r., mieszka w Charkowie. Jest poetą i pisarzem, jego książki przełożono na 16 języków. Sam tłumaczy teksty z języka niemieckiego. W Polsce wyszły jego „Historia kultury początku stulecia” oraz „Big Mac”, „Depeche Mode”, „Anarchy in the UKR”, „Hymn demokratycznej młodzieży”, „Woroszyłowgrad” oraz „Mezopotamia”. Wszystkie wydało Czarne. Żadan śpiewa też w kapeli „Psy w kosmosie”. Jego pieśni Ukraińcy znają na pamięć. Pisarz jest też twarzą Majdanu. Wypowiada się w sprawach Ukrainy, przekonuje, że to co dzieje się w jego kraju wynika z potrzeby zmian, ludzie mają dość życia w postsowieckiej rzeczywistości  po rozpadzie ZSRR.