Kępiński i Kunčius w Wilnie

27 lutego w Wilnie, w Instytucie Polskim odbędzie się spotkanie z Piotrem Kępińskim i Herkusem Kunciusem – autorami książki „Rozmowa Litwina z Polakiem” (KEW). Spotkanie poprowadzi Laurynas Vaičiūnas, dyrektor wydawnictwa KEW. Wcześniej Kępiński i Kuncius spotkają się z czytelnikami na targach książki. 

Tom rozmów Herkusa Kunčiusa i Piotra Kępińskiego, Litwina i Polaka, dwóch literatów średniego pokolenia. To nie tylko dialog między pisarzami należącymi do bliskich, z historycznego punktu widzenia braterskich narodów, ale przede wszystkim rozmowa ludzi o podobnych doświadczeniach. Bogate w dygresje rozmowy dotyczą czasów sowieckich, fascynacji muzycznych i literackich, poglądów ich pokolenia na świat, wydarzenia historyczne i niedawną przeszłość. Poruszane są także najbardziej aktualne tematy, takie jak konflikt na Ukrainie czy sytuacja polskiej mniejszości na Litwie.

Leonidas Donskis powiedział: „Powinnismy rozmawiać. I być sobie bliscy. W imię Europy, naszych krajów oraz następnych pokoleń, które prędzej czy pózniej zapomną całą dzisiejszaą grozę…”.

Adam Michnik dodał: „Wolność zbliżyła Litwina i Polaka. Ale otworzyła ona też niektóre rany, także na ten temat obaj pisarze rozmawiają otwarcie i bez kompleksów. I zapraszają czytelnika do takiej rozmowy.”

Piotr Kępiński (ur. 1964) – poeta, krytyk literacki, eseista, juror Nagrody Literackiej Europy Środkowej – Angelus. Pracował m.in. w „Czasie Kultury” jako zastępca redaktora naczelnego, w „Newsweeku” i „Dzienniku” jako szef działu kultura. Obecnie współpracuje z „Nową Europą Wschodnią” i „Twórczoscią”.

Autor sześciu tomów wierszy, dwóch wywiadów rzek i zbioru esejów o współczesnej polskiej poezji „Bez stempla”. Mieszka w Warszawie i Rzymie.

Herkus Kunčius (ur. 1965) – pisarz, dramaturg i eseista, jeden z najbardziej prowokujących współczesnych litewskich autorów.Jego książki zostały przetłumaczone na wiele jezyków,

między innymi na niemiecki, angielski, rosyjski, duński i szwedzki. W Polsce ukazały się jego esej „Moja walka bambino” oraz powieść „Litwin w Wilnie”. Mieszka w Wilnie.

Na spotkanie zapraszamy w sobotę 27 lutego 2016 roku o godzinie 17:00 do Instytutu Polskiego w Wilnie, ul. Didžioji 23. Wstęp wolny. Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

Spotkanie odbywa się w ramach polskiej obecności targach książki w Wilnie.  Motywem przewodnim targów jest w tym roku Wrocław.