Widmo rewolucji i jego konsekwencje

Na początek lutego Wydawnictwo Literackie zapowiada publikacje książki Urojone widmo rewolucji. Tajne spiski i tłumienie ruchów wolnościowych 1789-1848 Adama Zamoyskiego, cenionego przez czytelników – ale dla niektórych kontrowersyjnego – historyka.  

Mieszkający  w Anglii, popularny eseista i historyk, autor szeregu publikacji poświęconych historii Polski i Europy, głównie XIX wieku jak choćby Polacy, 1812. Wojna z RosjąWarszawa 1920. Nieudany podbój Europy. Klęska Lenina, czy biografii Chopina i Paderewskiego, jest ceniony przez czytelników za barwny sposób pisania o historii, erudycję i niekonwencjonalne podejście do materii.

W Urojonych widmach Adam Zamoyski, opisuje genezę i pierwsze dziesięciolecia wojny europejskich władców z widmem terroru rozpętanego przez buntowników. Od rewolucji francuskiej do Wiosny Ludów, autor prowadzi nas przez historię wielkiego zderzenia sojuszu konserwatywnych dworów monarszych z walczącymi o wolność społeczeństwami i narodami Europy oraz opisuje obsesyjne lęki monarchów przed siłami zwalczającymi stary porządek.

Mimo, że dotyczy historii książka Zamoyskiego jest jak najbardziej współczesna. Uzmysławia bowiem jak ewoluował aparat kontroli państwa nad obywatelem. Oczywiście – jak twierdza władcy – w imię jego spokoju i bezpieczeństwa.

Adam Zamoyski, urodził się w 1949 roku w Nowym Jorku, a młodość spędził w Londynie. Jest absolwentem uniwersytetu w Oksfordzie, gdzie studiował historię, filologię francuską i rosyjską. Autor książek i artykułów, głównie na tematy związane z Polską. Często też wypowiada się na łamach prasy brytyjskiej i w BBC.

Nakładem WL ukazały się dotychczas min. Warszawa 1920 (2009) oraz Orły nad Europą (2010). Polscy czytelnicy znają ponadto biografie Chopina i Paderewskiego oraz książkę Własną drogą, która w oryginalnym, angielskim wydaniu nie schodziła z półek księgarskich przez ponad dwadzieścia lat i była wznawiana ponad dziesięć razy.

Jego książki, które cieszą się zarówno dobrą opinią w sferach akademickich jak i popularnością wśród czytelników, przyczyniły się do rozpowszechnienia wiedzy o Polsce i Polakach nie tylko w świecie anglosaskim, ale też w innych krajach, do których dotarły w tłumaczeniu.

Adam Zamoyski został wybrany na członka londyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Starożytności (Society of Antiquaries), Królewskiego Towarzystwa Sztuki i Nauki (Royal Society of Arts) i Królewskiego Towarzystwa Literackiego (Royal Society of Literature). W 2007 został odznaczony komandorią Orderu Odrodzenia Polski.