Petr Šabach nagrodzony

Popularny także w Polsce czeski pisarz Petr Šabach został laureatem przyznawanej przez czeski PEN Club Nagrody im Karela  Čapka.

Petr Šabach  to nie tylko świetny pisarz ale także barwna postać. Urodził się w 1951 roku w rodzinie zawodowego żołnierza. Ukończył kierunek Teoria Kultury na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Karola. Był między innymi redaktorem technicznym w organizacji działającej przy Ministerstwie kultury (Pragokoncert) (1974), metodykiem w domu kultury (1976), od 1978 dorabiał jako nocny stróż w klasztorze Św. Jerzego na Praskim Hradzie. Od 2001 roku prowadzi warsztaty twórczego pisania w Akademii Literackiej Josefa Škvoreckiego.

W Polsce w przekładzie Julii Różewicz, nakładem wrocławskiego Wydawnictwa „Afera” ukazały się cztery książki Petra Šabacha: „Gówno się pali”, „Podróże konika morskiego”, „Masłem do dołu” i „Pijane banany”. Więcej informacji o autorze i jego twórczości znajdziemy na stronie: petrsabach.pl

Nagroda im. Karela  Čapka jest przyznawana od 1994 przez czeski PEN Club co dwa lata ( lata parzyste). Otrzymują ją pisarze, którzy w swojej twórczości pielęgnują wartości humanistyczne i demokratyczne. Jury uzasadniło swój tegoroczny werdykt m.in. słowami: „Petr Šabach w przekonujący sposób potrafi dotrzeć do młodego pokolenia.”

Laureatami nagrody są min. Günter Grass,Philip Roth.  Josef Topol, Ludvík Vaculík, Ladislav Smoček, Jiri Stransky, Vaclav Havel, Ivan Klima i Pavel Śrut.