„Dwór w Kraśnicy. Hubalowy demon” Aleksandry Ziółkowska-Boehm (PIW, wyd. drugie) to fascynująca opowieść o potomkach rodów Krasickich i Ossowskich.
W dworze Antoniego Jaxa Bąkowskiego w Kraśnicy pod Opocznem powstała w latach trzydziestych XX wieku nieduża stadnina koni arabskich. To z niej pochodził Demon, koń należący do słynnego majora Hubala, którego oddział prowadził w okolicy walkę partyzancką z Niemcami. W czasie wojny dwór pomagał także oddziałom „Bończy” , „Starego”, „Wichra” i „Doliny”, udzielał schronienia wielu potrzebującym. Po wojnie majątek został rozparcelowany, a część uratowanych koni trafiła do innych stadnin. Potomkiem jednego z nich jest Bask, legendarny koń arabski, który dał początek linii królewskiej w Stanach Zjednoczonych.
Książka Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm opowiada o wojennych i powojennych losach prawnuków Antoniego Jaxa Bąkowskiego – wybranych członków rodzin Krasickich, Ossowskich i Bąkowskich. Znajdziemy w niej poruszającą historię adiutanta Hubala, Henryka Ossowskiego, jego siostry Wandy, opowieść o życiu Janusza Krasickiego, kontynuatora rodzinnych tradycji lotniczych, oraz powojenne dzieje Anny Bąkowskiej i jej córki Ewy, ostatniej spadkobierczyni dworu w Kraśnicy.
ALEKSANDRA ZIÓŁKOWSKA-BOEHM – doktor nauk humanistycznych, stypendystka m.in. Fundacji Kościuszkowskiej i Fundacji Fulbrighta. Należy do niej archiwum Melchiora Wańkowicza, o którego życiu i twórczości napisała kilka książek. W jej dorobku znajduje się także powieść historyczna Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego Krzyża, nagrodzona przez londyński Związek Pisarzy na Obczyźnie jako najlepsza książka 2006 roku, oraz m.in. Kanada, Kanada (1986), Korzenie są polskie (1992), Nie minęło nic, oprócz lat (z Szymonem Kobylińskim, 2003), Ulica Żółwiego Strumienia (1995, 2004), Podróże z moją kotką (2002, 2004), Otwarta rana Ameryki (2007).