Mijljenko Jergovič & Katarzyna Kotyńska

Opowiadania Miljenko Jergovica po polsku

W lutym 2016 roku nakładem Biura Literackiego ukaże się zbiór opowiadań laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” – Miljenka Jergovicia,  Drugi pocałunek Gity Danon w przekładzie Miłosza Waligórskiego.

Na autorski wybór złożyło się 25 utworów, z których dwa publikowane są po raz pierwszy w wydaniu książkowym. Zbiór Jergovicia to pierwsza pozycja, która będzie wydana w ramach unijnego projektu „Proza z Europy”. Obok zbioru Miljenka Jergovicia w „Prozie z Europy” opublikowane zostaną również książki Lajosa Grendela, Esther Kinsky, Pétera Nádasa, Christopha Ransmayra i Faruka Šehicia. Projekt jest częścią realizowanego przez Biuro Literackie programu „Kreatywna Europa”, w ramach którego przygotowywana jest także „Klasyka z Europy”, a w niej tomy Henry’ego Greena (książka już się ukazała), Tommasa Landolfiego, Philipa Larkina, Raymonda Queneau i Nathalie Sarraute.

„Drugi pocałunek Gity Danon” łączy lekki, gawędziarski ton z dotkliwym doświadczeniem życia na Bałkanach w XX wieku oraz okresem ostatniej bałkańskiej wojny. Czytelnik spogląda tu na dalszą i bliższą przeszłość, powraca do czasów współczesnych, a także wkracza w świat legend oraz historycznej fikcji. W tekstach obecny jest melodramatyczny ton, zakorzeniony mocno w popkulturze jak i w ustnej tradycji Słowian z południowej Europy- zapowiada wydawca.

Miljenko Jergović urodził się w Sarajewie w 1966 roku. To ceniony poeta, prozaik, dramatopisarz i publicysta. Należy do chorwackiego i bośniacko-hercegowińskiego PEN Clubu, jest laureatem m.in. Nagrody Związku Pisarzy Chorwackich, Nagrody im. Ksavera Šandora Gjalskiego, Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a, oraz stałym współpracownikiem kilku czasopism na obszarze byłej Jugosławii. Od 1993 mieszka w Zagrzebiu. W Polsce ukazało się kilka książek Jergovicia: „Buick rivera”, „Freelander”, „Ojciec”, „Ruta Tannenbaum”, „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki”, za którą w 2012 r. pisarz otrzymał Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus, Ojciec (2012) oraz Wołga, Wołga (2014). W 2016 nakładem Książkowych klimatów ukaże się także mikropowieść Jergovicia Wilimowski, której fragment publikowaliśmy na naszym portalu.