„Mezopotamia” doceniona w Austrii

Nagrodzona w tym roku Literacką Nagrodą Europy Środkowej  „Angelus” powieść Serhija Żadana „Mezopotamia” trafiła na listę dziesięciu najlepszych książek  grudnia 2015 roku austriackiej telewizji  publicznej ORF.

W powieści  Żadan przedstawia nowoczesny Babilon – intymny wielowątkowy portret swojego rodzinnego miasta, położonego na wschodniej Ukrainie Charkowa . I w Mezopotamii, i w ukrywającym swoją tożsamość dzisiejszym Charkowie najważniejsze jest bowiem jedno. „Wszystko znajduje się pomiędzy rzekami i wszystko stąd się zaczyna – i wszystkie historie, i cała miłość”. Brzmi górnolotnie? Niech będzie. Ale „Mezopotamia”, będąca intymnym portretem ukochanego miasta, jest także, a może przede wszystkim, powieścią o miłości. O rozstaniach i powrotach, o nieprzespanych z zazdrości nocach, o młodzieńczych rojeniach i dorosłych zwątpieniach. O schadzkach w eleganckich apartamentach i klubach górnego miasta oraz szybkich randkach w pobliżu nadrzecznych slumsów. Jeśli wielkość pisarza mierzyć jego umiejętnością radzenia sobie z tym najtrudniejszym tematem, to lawirującą między ironią a melancholią „Mezopotamią” Serhij Żadan pokazuje, że trzeba się z nim liczyć – pisał na naszym portalu Maciej Robert

Serhij Żadan urodził się w Starobielsku w 1974 r., mieszka w Charkowie. Jest poetą i pisarzem, jego książki przełożono na 16 języków. Sam tłumaczy teksty z języka niemieckiego. W Polsce wyszły jego „Historia kultury początku stulecia” oraz „Big Mac”, „Depeche Mode”, „Anarchy in the UKR”, „Hymn demokratycznej młodzieży”, „Woroszyłowgrad” oraz „Mezopotamia”. Wszystkie wydało Czarne. Żadan śpiewa też w kapeli „Psy w kosmosie”. Jego pieśni Ukraińcy znają na pamięć. Pisarz jest też twarzą Majdanu. Wypowiada się w sprawach Ukrainy, przekonuje, że to co dzieje się w jego kraju wynika z potrzeby zmian, ludzie mają dość życia w postsowieckiej rzeczywistości  po rozpadzie ZSRR.

W Polsce powieść opublikowało Czarne,  edycja niemiecka powieści  ukazała się w wydawnictwie Suhrkamp.

W 10 najlepszych książek ogłoszonej przez austriacką telewizję znalazła się również powieść finalisty tegorocznego „Angelusa” Drago Janczara.

Źródło ЛітАкцент