Zabużko i Matios wśród 100 najbardziej wpływowych kobiet na Ukrainie

W opublikowanym  właśnie  przez ukraiński  magazyn „Focus” tegorocznym  rankingu „100 najbardziej wpływowych kobiet na Ukrainie.” Znalazła się laureatka „Angelusa” Oksana Zabużko, ale wyższą pozycję zajęła także nominowana do naszej nagrody Maria Matios.

Pierwsze miejsce  eksperci przyznali Natalii Jaresko, Minister Finansów Ukrainy.

Najwyższe miejsce – 34 -spośród pisarek zajęła Maria Matios, z pochodzenia Hucułka, finalistka Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” z roku 2011 za powieść „Słodka Darusia”.  To jedyny jak dotąd tekst tej pisarki opublikowany po polsku. Maria Matios jest  także posłanką do ukraińskiego parlamentu z ramienia bloku UDAR, prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki i stąd wyjątkowo wysoka pozycja w rankingu.

57  miejsce zajęła legendarna  poetka  awangardowa,  w ZSRR związana z ruchem dysydenckim i objęta zakazem publikacji,  Lina Kostenko. główna przedstawicielka grupy szistdesiatnyków (poetów lat 60.) w kulturze ukraińskiej. Utwory Kostenko były tłumaczone na wiele języków. Na polski przekładali je Leszek Engelking i Florian Nieuważny.

Laureatka „Angelusa” z 2013 roku Oksana Zabużko , w porównaniu z poprzednim rankingiem straciła 9 pozycji i zajęła dopiero 77  miejsce.

Ostatnią pisarką na liście jest zajmująca 98 miejscer Mariana Savka, redaktor naczelny lwowskiego Wydawnictwa Stary Lew, które publikuje literaturę dla dzieci. Autorka zbiorów poetyckich  oraz licznych esejów i artykułów . Jej wiersze były tłumaczone na polski, angielski, białoruski, litewski. Jest laureatką Międzynarodowej Nagrody Dziennikarskiej im. Wasyla Stusa w dziedzinie poezji (2002).