Poštulka laureatem Nagrody im. Josefa Škvoreckiego

Vladimír Poštulka  został tegorocznym laureatem jednego z najważniejszych czeskich wyróżnień literackich  Nagrody im Josefa Škvoreckiego, za powieść Hřbitovní kvítí na smetaně .Nagroda im. Josefa Škvoreckiego, laureata „Angelusa” z roku 2009, to wyróżnienia prestiżowe nie tylko dla pisarzy ale też wydawców.

 Vladimír Poštulka  jest pisarzem, smakoszem, scenarzystą filmowym oraz autorem tekstów piosenek. Ukończył szkołę filmową FAMU na kierunku scenopisarstwa i dramaturgii. Jest autorem wielu tekstów piosenek, min. dla aktorów znanego także w PRL Teatru Semafor oraz dla gwiazd czeskiej estrady, w tym Heleny Vondráčkovej, Pavla Bobka i Marii Rottrovej.

Jako pisarz debiutował w 1979 roku, nowelą Nemluvme o tom. W 2004 roku opublikował powieść Půdorys , w 2007 roku Historię pornografii w datach, a rok później powieść Blues dla Stalina. Od 1991 roku zawodowo uprawia dziennikarstwo kulinarne.

Bohaterem zwycięskiej powieści Hřbitovní kvítí na smetaně (Kwiaty cmentarne na śmietanie) jest kucharz i autor tekstów piosenek Evžen. Opowiada on o swoim dzieciństwie i dorastaniu w latach pięćdziesiątych w Ostrawie, o życiu pośród bohemy artystycznej w Pradze oraz o emigracji do Francji i Szwajcarii. W książce przypomniane są również losy znanych pisarzy, ze szczególnym uwzględnieniem ich życia erotycznego.

„Cieszę się, że Nagrodę im. Josefa Škvoreckiego otrzymała powieść, powieść o życiu, prywatności i związkach międzyludzkich. Czyta się ją z radością” – mówi o książce Kwiaty cmentarne na śmietanie sekretarz komisji konkursowej Václav Krištof.

Źródło: ceskenoviny.cz