Fundacja Identitas ogłosiła 12 listopada 2015 roku nominacje do Nagrody Literackiej i Historycznej Identitas. Jury wybrało 12 tytułów z ponad siedemdziesięciu książek, zgłoszonych przez wydawnictwa, pracowników naukowych, redaktorów naczelnych oraz samych autorów.
Jury Nagrody Historycznej pod przewodnictwem profesora Andrzeja Paczkowskiego wraz z profesorem Andrzejem Chwalbą oraz Jarosławem Krawczykiem nominowało następujące tytuły:
- Ryszard Kaczmarek,”Polacy w armii kajzera”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014
- Kazimierz Krajewski,”Na straconych posterunkach”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014
- Daniel Mikulski,”Historia Murzynowa Kościelnego czyli krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem”, Wydawnictwo Unitex, Bydgoszcz 2014
- Grzegorz Motyka,”Na białych Polaków obława”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014
- Jerzy Rohoziński,”Bawełna samowary i sartowie. Muzułmańskie okrainy carskiej Rosji”, Wydawnictwo Dialog, Warszawa 2014
- Robert Spałek,”Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948–1956″, Wydawnictwo Zysk i S-ka
Jury Nagrody Literackiej Identitas przyznawanej za prace w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej nominuje dzieła pięciu autorów. Przedstawili je przewodniczący Paweł Lisicki, a także Andrzej Horubała i Maciej Urbanowski.
- Przemysław Dakowicz,”Obcowanie. Manifesty i eseje”, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2014
- Przemysław Dakowicz,”Przeklęte continuum. Notatnik smoleński”,Wydawnictwo Arcana, Kraków 2014
- Anna Janko,”Mała zagłada”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014
- Marta Kwaśnicka,”Krew z mlekiem”, Wydawnictwo Teologia Polityczna, Warszawa 2014
- Jarosław Marek Rymkiewicz, „Pastuszek Chełmońskiego”, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2014
- Mariusz Urbanek,”Genialni. Lwowska szkoła matematyczna”,Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2014
Andrzej Horubała skomentował różnorodność nominowanych dzieł.
„Pięć nominacji. Bardzo różnych. Od błyskotliwego debiutu eseistycznego (Kwaśnicka) po tomik osiemdziesięcioletniego poety (Rymkiewicz). Od książki skrzącej się od anegdot (Urbanek) po próby mierzenia się z traumą doświadczeń wojennych (Janko). A do tego jeszcze blizna smoleńska i próba interpretacji najnowszej historii jako 'przeklętego continuum’ (Dakowicz). Wiele sposobów ożywiania tradycji, wiele pytań o naszą tożsamość.”
Profesor Andrzej Chwalba, członek jury w dziedzinie książki historycznej, stwierdził:
„Ocenialiśmy blisko trzydzieści, w większości zdecydowanie godnych uwagi prac. Wśród zgłoszonych dzieł dominuje tematyka historii Polski, z silną reprezentacją historii najnowszej i militarnej. Te dziedziny wydają się stawać polską specjalnością.”
Gala wręczenia nagród głównych wybranych spośród nominowanych oraz nagród specjalnych odbędzie się 8 grudnia 2015 roku w Business Centre Club, w Pałacu Lubomirskich w Warszawie. Jury wręczy cenne statuetki zaprojektowane przez Studio NoArt laureatom nagród głównych, na które ponadto przeznaczona jest suma 80 tys. złotych.
Nagroda Identitas jest przyznawana corocznie, jesienią, najlepszej książce poprzedniego roku. Zgłaszane mogą być prace z szeroko pojętego obszaru polskiej humanistyki. Jury przyznaje jedną nagrodę główną w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej, drugą nagrodę główną w obszarze historii, a także do trzech nagród specjalnych, z których jedna może być poświęcona pracy zrealizowanej w innej formie, czy na innych nośnikach niż drukowane.
Kandydatów do Nagrody mogły zgłaszać wydawnictwa, autorzy, profesorowie nauk humanistycznych oraz redaktorzy naczelni tytułów naukowych, kulturalnych, politycznych i społecznych.
Źródło: Fundacja Identitas