Dzieciństwo w Polsce – kindheit in Deutschland

Od końca października w różnych miastach Polski prezentowana  jest dwujęzyczna polsko-niemiecka antologia ”Dzieciństwo w Polsce – kindheit in Deutschland’.

Antologia zawiera literackie i autobiograficzne wspomnienia 28 niemieckich i polskich twórców z dzieciństwa w Polsce, w Niemczech Wschodnich i Niemczech Zachodnich. W wierszach, krótkich opowiadaniach, fragmentach powieści i biografiach odzwierciedlają się społeczne przemiany, jakie zaszły w tych krajach. Tematyka jest różnorodna od intymnych rodzinnych opowieści , przez rozliczenia z historią rodziców i dziadków po problemy takie jak: religia i ideologia, poszukiwanie ojczyzny przez dzieci uchodźców, traumy wojenne. Utwory są też różnorakie artystycznie od społecznego realizmu po fantastykę i  literacki eksperyment. W antologii znajdziemy  teksty min: Maika Altenburga, Hansa Bäcka, Eweliny Biedrowskiej,  Jensa Grandta, Heinricha von der Haara, Brigitty Helbig-Mischewski, Wolfganga Hempela, Bernda Kebelmanna, EwySonnenberg, Michała Stonawskiego, Elżbiety Świtalskiej, Astrid Vehsted i Kingi W. de Walla.

Antologia ukazała się z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Brandenburskiego Kolegium Literatury organizującego polsko- niemieckie spotkania literackie.

Terminy najbliższych spotkań:

20.11. Łódź Wojewódzka Biblioteka Publiczna, 

17:00. ul. Gdańska 100-102. Wstęp wolny

28.11. Wrocław Klub Muzyki i Literatury

17:00. Pl. Gen. T. Kościuszki 10. Wstęp wolny

05.12. Zielona Góra Wojewódzka Biblioteka