Trzeci tom antologii polskiego reportażu.

28 października nakładem Czarnego ukaże się trzeci tom monumentalnej antologii polskiego reportażu „100/XX+50” w wyborze Mariusza Szczygła.

Dwa pierwsze tomy antologii 100/XX ukazały się w roku 2014 i składa się na nie  sto najciekawszych, najlepszych i najgłośniejszych polskich reportaży opublikowanych pomiędzy 1901 a 2000 rokiem wybranych przez Mariusza Szczygła.

Wartych przypomnienia reportaży ukazało się w ubiegłym wieku po polsku oczywiście zdecydowanie więcej. Pięćdziesiąt z nich zawiera tom trzeci.

Mariusz Szczygieł pisze we wstępie do niego:

Pracę nad drugim tomem antologii kończyliśmy z poczuciem niedosytu. Zostało ponad stu reporterów, którzy powinni byli się w niej znaleźć, ale z różnych względów ich zabrakło. Myślałem o grzechu zaniechania, który był nie do zmycia. Niestety, sto lat to sto tekstów i nie dało się więcej. Oba tomy antologii ważyły razem 3 kilo i 32 deko. (Zdarzało się – mówili potem księgarze – że jeśli ktoś kupował je dla siebie i dodatkowo na prezent, przychodził z wózkiem lub walizką na kółkach).
Jednak Czytelnicy zdecydowali, że powstała część trzecia: ciąg dalszy, uzupełnienie.
Od marca 2014 roku, gdy antologia pojawiła się na rynku, do sierpnia 2015, kiedy piszę ten wstęp, dostaliśmy od Państwa wiele podobnych opinii: „Większość tekstów świetna, jedynie dwa strasznie nudne”. I tu padały tytuły dwóch nudnych. Zapisywałem je. Potem przychodził mail: „Większość tekstów świetna, a dwa wręcz zachwycające” – po czym padały tytuły dwóch zachwycających. Te same. Okazuje się, że właściwie każdy ze stu tekstów był dla kogoś nieciekawy, a dla kogoś innego wspaniały „Kazimierz Laskowski z 1903 roku o powodzi to jednak straszna ramota i nudziarstwo” i „Ten o powodzi sprzed stu lat – cudo! Jaki język i wdzięk!”.
Co mam z tym zrobić, drodzy Państwo, w trzecim tomie?
Wiem: będę się nadal trzymał swojego gustu.”

Autorzy reportaży w trzecim tomie antologii to: