„Przetwórnia” Zbigniewa Zawadzkiego

Polecamy powieść Zbigniewa Zawadzkiego „Przetwórnia” (WAB). 

Każdy z nas jest przetwórnią, w której z „prawdy”, opowieści, mitu, znaku, legendy powstaje ludzki los. Poprzez zagmatwane losy swej rodziny bohater Przetwórni ociera się o zjawiska, które zdecydowały o kształcie XX wieku: wojnę, komunizm, Zagładę, życie w PRL-u, antysemityzm, opozycję demokratyczną, Solidarność, nową Polskę. Pośród tych żywiołów przyszło mu szukać własnej tożsamości.

Opowieść jest zbudowana z krótkich, sprawnie napisanych scen, które ukierunkowują fabułę i prowadzą do odkrywania rodzinnych tajemnic: zmiany małżonków, dzieci, które okazują się pasierbami, odkrywanie (ukrywanie) prawdziwej narodowości.

O książce pisał w portalu „krytycznymokiem” Jarosław Czechowicz: „Tematycznie książka Zbigniewa Zawadzkiego może nie wzbudzić większego zainteresowania, bo zawiera w sobie przemyślenia dość licznie już umieszczane w szeregu wspomnieniowych czy rozliczeniowych publikacji autorów średniego pokolenia. Jeśli jednak pojawi się czytelnicza ciekawość tego, co jeszcze można napisać o roku 1968, 1989, o przemianach ustrojowych i o widmie wojny przekazanym w spadku po rodzicach, uda się dzięki temu zapoznać z lekturą wielowymiarową, niepokojącą i barwnie opisującą wszystkie te skomplikowane zależności, które w finale opowieści zmuszą głównego bohatera do zwierzenia o treści: „Moja tradycja jest taka, że nie mam tradycji”. „Przetwórnia” to także książka pozwalająca na konfrontację z własną pamięcią i z pamięcią zbiorową. Opowieść o rodzinnych zależnościach, przekazywanych prawdach i lękach, o dojrzewaniu w wielu różnych wymiarach oraz o Historii, dla której nie ma rzeczy oczywistych, prawd wyjaśnionych i zdarzeń jednoznacznie zinterpretowanych”.

Zbigniew Zawadzki – biochemik, wydawca, agent literacki, tłumacz. Jak pisze portal culture.pl: „Ma za sobą doświadczenia kilkunastu lat pracy naukowej w instytutach badawczych w Warszawie i Montrealu. W czasach PRL działał też w tak zwanym drugim obiegu wydawniczym. Od 1992 r. pracuje na rynku książki. Najpierw przez 10 lat w Wydawnictwie Naukowym PWN: organizował tam nowy dział publikacji audiowizualnych, kierował działem podręczników akademickich. Współtwórca i autor teleturnieju „Miliard w rozumie”. Organizował prace nad pierwszymi polskimi encyklopediami i słownikami multimedialnymi, wydawał książki, czasopisma, gry edukacyjne, wideokasety. Od 2000 r. prowadzi własną firmę – Agencję Autorską Zetzet, która prowadzi głównie działalność wydawniczą (ok. 80 tytułów) pod handlową nazwą Oficyny Imbir. Ma też spory dorobek jako tłumacz i redaktor”.