Kafka na wakacjach

W czeskim internecie trwa publiczna zbiórka, której celem jest zorganizowanie stałej wystawy ukazującej Franza Kafkę z mniej znanej strony.

Franz Kafka  w pamięci mniej dogłębnych czytelników to pisarz, który pisał ponure książki, pracował w banku, umarł młodo na gruźlicę,  mieszkał całe życie w Pradze i  niechętnie ją opuszczał.

Fotograf Jan Jindra i dziennikarka Judith Matyášová proponują inne spojrzenie na autora „Procesu”.  Ruszyli tropem jego wakacyjnych wypraw. W ciągu 12 lat odwiedzili  Europie 70 miejsc, gdzie słynny pisarz spędzał wakacje. Podczas wyprawy zebrali też wiele ciekawych informacji o pisarzu. Dowiedzieli się na przykład, że uwielbiał paryskie metro a we Włoszech lubił obserwować samoloty i gustował w wegetariańskiej kuchni. Owocem tych wypraw jest wydany w 2009 roku album Na cestách s Franzem Kafkou.

Niedawno jego autorzy ogłosili publiczną zbiórkę na portalu www.hithit.cz. Mają zamiar zebrać sumę 860.000 koron, na zorganizowanie stałej wystawy „Kafka na wakacjach” w wiosce Siřem leżącej niedaleko Usti na Łabą, w której pisarz spędził osiem miesięcy swojego życia. Otwarcie wystawy planowane jest na drugą połowę 2016 roku. Projekt wspierają między innymi  czeski pisarz Jaroslav Rudiš i niemiecki pisarz, autor monumentalnej biografii Franza Kafki, Reiner Stach.

Nie wiadomo jednak czy inicjatywa zakończy się powodzeniem. Do końca zbiórki pozostało niewiele ponad miesiąc a na konto organizatorów wpłynęło dotąd zaledwie 18000 koron. Jeżeli ktoś ma ochotę wesprzeć projekt można to zrobić tutaj.

Źródło:czechlit.cz

Zdjęcie czechlit.cz