W najbliższą sobotę w Poznaniu rozpoczyna się kolejna edycja dziewięciodniowego Festiwalu Literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity.
Festiwal jest wydarzeniem interdyscyplinarnym: oprócz spotkań z pisarzami podejmuje zagadnienia związane z literaturą za pośrednictwem spektakli teatralnych, wernisaży fotografii, warsztatów czy akcji w przestrzeni publicznej. Formalne zróżnicowanie wydarzeń – piszą organizatorzy– jest obrazem różnorodności literatury środka Europy: gorzkiej albo prześmiewczej, rozprawiającej się z faktami albo kreującej nową rzeczywistość, zaangażowanej lub zdystansowanej. Jakiej jeszcze?
Na pytania organizatorzy spróbują odpowiedzieć razem z zaproszonymi pisarzami.
Ádám Bodor i László Darvasi zabiorą uczestników w surrealistyczne południowe krainy, gdzie magia przeplata się z okrutną rzeczywistością. Literatura węgierskich „bratanków” okaże się zarówno bliska, jak i zaskakująca. Ważnym wydarzeniem będzie głos albański – spotkanie z Luljetą Lleshanaku, poetką, która pokazuje, jak na kluczowe pytania odpowiadać prostym, klarownym językiem.
Poza spotkaniami literackimi ciekawie zapowiadają się czytania per formatywne, podczas których aktorzy i performerzy w niekonwencjonalny, łączący słowo, dźwięk i sferę wizualną sposób zaprezentują wiersze Ewy Sonnenberg, sztuki teatralne Béli Pintéra oraz współczesne węgierskie dramaty..
Wydarzenia festiwalowe uzupełniją dwie wystawy. Fotografii Andrasa Nagy’ego i wernisaż komiksowych prac Atilli Futakiego .
Szczegółowy program festiwalu tutaj.