Biografia polityczna Andrzeja Struga

Ukazuje się właśnie biografia polityczna Andrzeja Struga: „Strug. Miarą wszystkiego jest człowiek”. Książkę napisała Anna Kargol, a wydał ją „Rytm”. 

Biografia polityczna Andrzeja Struga to nie tylko opowieść o polityku, senatorze i działaczu społecznym. To również życiorys człowieka, w którego osobie zawierają się historia, idee i dylematy całego międzywojennego pokolenia ludzi podziemnych, legionistów, piłsudczyków, socjalistów demokratów, antysanatorów. To wreszcie portret silnej indywidualności: wolnomularza, kinowca, literata artysty, a także wiele wątków;wojenny, filmowy, tajnych misji i sekretnych organizacji.

Andrzej Strug: (właśc. Tadeusz Gałecki) pisarz i publicysta, działach ruchu niepodległościowego, więzień Cytadeli warszawskiej i zesłaniec. Podczas I wojny światowej walczył w Legionach i POW. Po wojnie polityk PPS, senator (1928-30). Mason. Współzałożyciel i dwukrotnie (1924, 1935) prezes Związku Zawodowego Literatów Polskich.

W swej twórczości zajmował się problemami walki niepodległościowej i jej tradycjami, moralnymi i psychologicznymi powikłaniami rewolucjonistów, krytyką rzeczywistości wolnej Polski. Autor m.in.: zbioru nowel „Ludzie podziemni” (t. 1-2; 1908-09), powieści „Dzieje jednego pocisku” (1910), „Odznaka za wierną służbę” (1921), „Pokolenie Marka Świdy” (1925).