Święto literatury we Wrocławiu

Podobnie jak w ubiegłym roku, wręczenie Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” i  Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej ( trwa głosowanie) będzie kulminacyjnym punktem tygodniowego festiwalu literackiego – „Bruno Schulz Festiwal”, który rozpocznie się 13 października.

Program Festiwalu jest niezwykle bogaty. Odbędą się spotkania z tegorocznymi finalistami „Angelusa” a także min.: Kazimierzem Orłosiem, Andrzejem Stasiukiem, Marcinem Świetlickim, Olgą Tokarczuk, Agatą Tuszyńską, laureatem ubiegłorocznej nagrody Angelusa – słowackim pisarzem Pavlem Rankovem. Nie zabraknie również dyskusji panelowych, a zaproszeni goście będą rozmawiać między innymi o Walterze Benjaminie, Tomaszu Mannie i Tadeuszu Konwickim. Do tego wykłady otwarte: prof. Andrzeja Borowskiego opowie o Janie Kochanowskim, a Janusz Rudnicki o patronie Festiwalu – Brunonie Schulzu.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i tym razem Bruno Schulz. Festiwal towarzyszą dwie konferencje naukowe. Pierwsza będzie poświęcona paradygmatowi gnozy w literaturze i filozofii. Druga – Rafałowi Wojaczkowi, który w tym skończyłby 70 lat.. Na Bruno Schulz. Festiwal 2015 w programie między innymi panele dyskusyjne, ale i pokaz filmu „Wojaczek” z udziałem reżysera – Lecha Majewskiego i odtwórcy tytułowej roli – Krzysztofa Siwczyka. Poetom dedykowany będzie będzie wojaczkowy slam. Przygotowano także koncert „List do nieznanego poety”, w czasie którego utwory Wojaczka zaśpiewają Julia Kamińska i Nieprzyjemni. Wszystkich chętnych organizatorzy zapraszają także na spacer wrocławskimi śladami Wojaczka z poetą i prozaikiem Jackiem Bierutem w roli przewodnika.

Szczegółowy program na stronie festiwalu.