Przyznano Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego

W sobotę, na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu podczas Festiwalu Fantastyki i Gier „Copernicon“ odbyła się gala wręczenia Literackiej Nagrody im Jerzego Żuławskiego dla twórców literatury Fantastycznej.

Spośród sześciu nominowanych powieści jury wybrało jedną, która otrzymała Nagrodę Główną – jest to książka Pawła Majki Pokój światów oraz dwa wyróżnienia Złote i Srebrne, które otrzymali odpowiednio Paweł Paliński za powieść Polaroidy z zagłady oraz Michał Cholewa za powieść Forta, która w tym roku otrzymała także Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska ufundowała dla laureatów Nagrody im. Jerzego Żuławskiego nagrody pieniężne w łącznej wysokości 18 tys. złotych.

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego przyznawana jest od 2008 roku za wybitne dzieła utrzymane w konwencji fantastyki. Nominacje wyłaniane są w wyniku głosowania imiennie zaproszonych opiniotwórczych recenzentów, krytyków i koneserów literatury, a laureatów wskazuje jury złożone z literaturoznawców zajmujących się badaniem literatury fantastycznej.

Jerzy Żuławski (1874 – 1915 ) – pisarz, poeta  był jednym z prekursorów polskiej literatury fantastycznonaukowej. Jego najbardziej znane utwory to trylogia science fiction dziejąca się na Księżycu (Na srebrnym globie, Zwycięzca, Stara Ziemia). Trylogia była tłumaczona na język czeski, niemiecki, rosyjski, węgierski i była inspiracją dla wielu pisarzy, zarówno polskich (np. Stanisław Lem), jak i obcych. Na jej podstawie, stryjeczny wnuk pisarza Andrzej Żuławski, nakręcił film „Na srebrnym globie“.