Na marginesach Europy

Dzisiaj w Domu Polskim w Suczawie, w Rumunii, odbędzie się promocja  promocja rumuńskiego i polskiego wydania książki „Rumun goni za happy endem” Bogumiła Lufta.

Były ambasador Polski w Rumunii, a następnie w Mołdawii, dziennikarz gazety „Rzeczpospolita” spotka się z czytelnikami w ramach siedemnastej edycji Dni Kultury Polskiej, odbywającej się w tych dniach w Suczawie.

O książce na naszym portalu pisała Patrycja Spychalska: „Bogumił Luft proponuje podróż przez Rumunię tropem polityki, historii i zmian społecznych. Śmiało można powiedzieć, że „Rumun goni za happy endem” to książka, którą należy zaliczyć do lektur uzupełniających, dla wszystkich zainteresowanych tym kawałkiem Europy.  Dlaczego „lektura uzupełniająca”? Ponieważ w odróżnieniu od pozycji reporterskich, skupiających się na wyłuskanym detalu, intymnej historii miejsc i ludzi lub subiektywnych przeżyciach i obserwacjach autorów, często porywających kunsztownym warsztatem literackim, książka Lufta to rodzaj przewodnika lub instrukcji obsługi Rumunii w kontekście politycznym i społecznym”.

Rumunia i Mołdawia – dwa kraje na marginesie Europy. Postsowieckie dziedzictwo, walka z kompleksami, wielonarodowa tradycja i skomplikowane stosunki z sąsiadami oraz raczej nieodwzajemniona sympatia do Polski.

Rumun goni za happy endem to wielowątkowa opowieść o spotkaniu dwóch dużych narodów – Polski i Rumunii – oraz próbującej ich dogonić Mołdawii. Ponad trzydzieści lat osobistych przeżyć, spotkań i doświadczeń, które stały się udziałem autora – dziennikarza, publicysty i dyplomaty, ambasadora RP w Rumunii i Mołdawii – zaowocowały piękną, bardzo osobistą opowieścią o krajach wciąż mało w Polsce znanych.

Reportaż przeplata się tu ze wspomnieniami, a esej historyczny z analizą polityczną sytuacji na rumuńskim pograniczu Europy. To także zawiła, często dramatyczna historia Republiki Mołdawii, która nie może sobie poradzić z postsowieckim dziedzictwem, zapatrzonej w wielką siostrę Rumunię, która z kolei wciąż walczy o historyczny sukces.