Musicalowy „Zły”

Premiera musicalu „Zły” na podstawie legendarnej powieści kryminalnej Leopolda Tyrmanda z 1955 r. odbędzie się w piątek w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Reżyserem przedstawienia i autorem adaptacji jest Wojciech Kościelniak.

Akcja powieści Tyrmanda rozgrywa się w Warszawie wśród powojennych gruzów. Porządek w tym pełnym występku mieście stara się zaprowadzić superbohater – tytułowy „Zły”. Walorem powieści poza sensacyjną akcją jest swietnie uchwycony koloryt powojennej Warszawy.

Wojciech Kościelniak powiedział, że w utworze Tyrmanda zafascynowała go „magia brudnej, zapylonej, nieodbudowanej jeszcze Warszawy”:

„To był czas, kiedy – jak pisał Tyrmand i donosiły media – statystyczny warszawiak wdychał cztery cegły rocznie. I to zostało zestawione z kontrastującym komiksem spod znaku Batmana. Połączenie prawie niemożliwe, dlatego tak fascynujące. Mój +Zły+ będzie dynamiczny, z pazurem, balansujący między teatrem nowoczesnym, odwołaniami do komiksu, musicalem i stylistyką noir. Narracyjnie bliżej mu będzie do teatru naturalnego”.

„W spektaklu zobaczymy efektownie zaaranżowane sceny bójek, kawiarnianych rozmów, zakrapianych potańcówek i pościgów samochodowych, a to wszystko wśród dźwięków jazzu lat 50. ubiegłego wieku” – poinformowała podczas konferencji prasowej rzeczniczka prasowa gdyńskiej sceny Aleksandra Borowiak.

Teatr Muzyczny w Gdyni uzyskał prawa autorskie do adaptacji „Złego” od syna Leopolda Tyrmanda – Matthew Tyrmanda.

Wojciech Kościelniak powiedział, że w utworze Tyrmanda zafascynowała go „magia brudnej, zapylonej, nieodbudowanej jeszcze Warszawy: To był czas, kiedy – jak pisał Tyrmand i donosiły media – statystyczny warszawiak wdychał cztery cegły rocznie. I to zostało zestawione z kontrastującym komiksem spod znaku Batmana. Połączenie prawie niemożliwe, dlatego tak fascynujące. Mój +Zły+ będzie dynamiczny, z pazurem, balansujący między teatrem nowoczesnym, odwołaniami do komiksu, musicalem i stylistyką noir. Narracyjnie bliżej mu będzie do teatru naturalnego”.

Muzykę do musicalu „Zły” skomponował Piotr Dziubek, a teksty piosenek Rafał Dziwisz.

Na scenie pojawi się 60 artystów. W najważniejszych rolach wystąpią: Krzysztof Wojciechowski („Zły”, czyli Henryk Nowak), Bernard Szyc (Filip Merynos), Anna Maria Urbanowska i Karolina Trębacz (Olimpia Szuwar), Tomasz Więcek (lekarz pogotowia Witold Halski), Mariola Kurnicka i Maja Gadzińska (Marta, dziewczyna Halskiego), Sebastian Wisłocki (były bokser Kruszyna), Łukasz Dziedzic na zmianę z Tomaszem Steciukiem (redaktor Expressu Wieczornego Edwin Kolanko), Sasza Reznikow (Kuba Wirus, młody redaktor).

Źródło: Materiały organizatorów