Laureaci „Angelusa” w Krakowie

Dwójka laureatów „Angelusa” Swietłana Aleksijewicz i György Spiró, w dniach 19–25 października, będzie uczestniczyć w krakowskim Festiwalu Conrada, tym razem organizowanym pod hasłem „Pod prąd”.

Jak zapowiadają organizatorzy .Ze Swietłaną Aleksijewicz, pochodzącą z Białorusi, ale cenzurowaną w tym kraju, będziemy patrzeć na Wschód (podczas spotkania „Rosja nie ma w sobie nic z kobiety”) w poszukiwaniu trudnej i wypieranej historii, a dzięki Györgyemu Spiró (spotkanie pt. „Mesjasze”) przyjrzymy się naszej własnej kulturze oczami Innego – i z pewnością będzie to spojrzenie dla wielu obrazoburcze.

Gośćmi krakowskiego festiwalu będą także min: Robert Coover, jeden z najważniejszych obecnie postmodernistów, portugalski pisarz Gonçalo M. Tavares, zwany  „portugalskim Kafką” (w Polsce wydano jego powieści Jeruzalem, Panowie z dzielnicy oraz Przypadki Lenza Buchmanna), laureat National Book Award Jonathan Franzen oraz wybitny litewski poeta Tomas Venclova .

Ponadto silna reprezentacja polskich pisarzy z Hanną Krall i Wiesławem Myśliwskim na czele . Pojawią się także:  Mariusz Szczygieł , Wojciech Tochman ( jako współautorzy nowej książki o Hannie Krall), Inga Iwasiów, Zbigniew Libera, Adam Lipszyc, Tadeusz Sławek, tegoroczny finalista „Angelusa” Ziemowit Szczerek oraz Wit Szostak.

Szczegółowy program tutaj