Jagielski z Kapuścińskim

W Rzymie po raz czwarty wręczono włoskie nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego (Premio Kapuscinski) za najlepszy reportaż. Ich laureatami zostali: brytyjski pisarz i historyk William Dalrymple, włoski dziennikarz Giovanni De Mauro, specjalnie wyróżnienie przypadło zaś reporterowi i pisarzowi Wojciechowi Jagielskiemu.

Nagroda  powstała przy współpracy Istituto Polacco di Roma, rodziny Ryszarda Kapuścińskiego, oraz

wydawcy Feltrinelli.

W zeszłym tygodniu  we Włoszech premierę miał także najnowszy reportaż Wojciecha Jagielskiego „Wszystkie wojny Lary”.

Reporter spotkał się już ze swoimi czytelnikami w Rzymie. Był gościem specjalnym podczas czwartej edycji nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawanej w ramach międzynarodowego festiwalu literatury podróżniczej (Festival internazionale della letteratura di viaggio).

W  Pinerolo (15 września) Jagielski będzie opowiadał o swojej pracy, podróżach i książce Vagabondi notturni („Nocni wędrowcy”), w przekładzie Marzeny Borejczuk, która ukazała się nakładem wydawnictwa Nottetempo edizioni w 2014 roku.

Jest to druga publikacja Wojciecha Jagielskiego we Włoszech po książce Le torri di pietra. Storie dalla Cecenia („Wieże z kamienia”), wydanej przez Bruno Mondadori w 2005 roku (tłumaczenie: Lorenzo Costantino i Laura Quercioli Mincer).