Iwaszkiewicz intymnie

„Rzeczy” Anny Król (Wilk&Król) to pierwsza tak osobista książka o Jarosławie Iwaszkiewiczu. 

35 lat po śmierci pisarza młoda autorka otwiera jego szafę. Z czułością i fascynacją bada przedmioty, które pozostawił: niedokończony krem do golenia, urgwany guzik od płaszcza, kolekcję krawatów, bilety i recepty. Z drobiazgów, którymi nikt się nie interesował, na nowo układa opowieść o autorze „Panien z Wilka“ i „Tataraku“.

Tworzy fabularyzowane sceny i pokazuje go w chwilach zwyczajnych, najintymniejszych. Jak traktował pieniądze? O czym rozmawiał z psem? Dlaczego tak obsesyjnie notował w zwykłych brulionach? Intensywne życie pisarza, polityka, troskliwego męża i kochliwego homoseksualisty ukazane jako wielka ulotność. Kilkanaście przedmiotów i wzruszających chwil powie więcej niż opasłe biografie. Książka ilustrowana fotografiami przedmiotów pisarza.

Portal booklips.pl pisał: „Od jesieni 2013 roku autorka pracowała na Stawisku, w dawnym domu autora, gdzie dziś działa muzeum jego imienia. Książka powstała po wielu miesiącach badań, lektur rękopisów, dzienników i tysięcy listów, a także zapisków prywatnych, codziennych, jak karteluszki ze spisem spraw do załatwienia, bilety, rachunki czy spisy wydatków. Anna Król przeprowadziła też liczne rozmowy, m.in. z kustoszami muzeum, Robertem Papieskim i Isią Zawadzką, z dawną gosposią rodziny, Zofią Dzięcioł, przybranym synem pisarza, Wiesławem Kępińskim, oraz jego córką, Marią Iwaszkiewicz. W domu oprócz tysiąca teczek z archiwaliami zachowały są także przedmioty codziennego użytku, ubrania oraz drobiazgi, których przeznaczenia nikt już dziś nie zna. Właśnie te rzeczy, z pozoru nieistotne, stały się kanwą tej książki. Trzynaście przedmiotów i chwil wybranych z wielowątkowego życiorysu pisarza, które przekładają się na trzynaście rozdziałów tej książki”.