Wręczono nagrody im. J.A. Zajdla

Michał Cholewa i Anna Kańtoch zostali laureatami Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2014. Najbardziej prestiżowego polskiego wyróżnienia dla twórców literatury fantasy i science-fiction.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników tego gatunku  autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. Każdy czytelnik fantastyki może wybrać od jednego do pięciu utworów w każdej kategorii, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym. Po pięć (zazwyczaj) utworów, które zbiorą najwięcej głosów, znajduje się na liście nominacji do Nagrody. Spośród nich uczestnicy POLCONu, czyli Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, dokonują wyboru Laureatów.

Tegoroczny Polcon odbył się w miniony weekend w Poznaniu i tam właśnie podczas uroczystej gali ogłoszono laureatów.

W kategorii powieść nagrodę otrzymał Michał Cholewa za Forta.

Autor zwycięskiej powieści z wykształcenia jest matematykiem, z zawodu informatykiem. Zadebiutował w roku 2012 powieścią Gambit. Trzeci tom cyklu –Forta przyniósł pisarzowi pierwszą i od razu zwycięską nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

W kategorii opowiadanie nagrodzono Annę Kańtoch za Sztukę porozumienia.

Kańtoch jest autorką fantasy z elementami klasycznego kryminału, science fiction oraz prozy z pogranicza fantastyki i realizmu magicznego. Była  wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość. Ma na koncie  m.in. cztery nagrody imienia Janusza A. Zajdla, zarówno za tom I powieści Przedksiężycowi, jak i za opowiadania: Światy DantegoDuchy w maszynach,Człowiek nieciągły. Otrzymała także Nagrodę imienia Jerzego Żuławskiego za powieść Czarne.