Szary notatnik Teresy Tomsi

W wydawnictwie WBPiCAK ukazała się proza Teresy Tomsi, znanej poetki z Poznania – „Z szarego notatnika”.

Proza Z szarego notatnika wnosi doświadczenie różnych miejsc, które dla bohaterów opowieści stają się domem stałym lub tymczasowym, rzeczywistym albo wyobrażonym, upragnionym i utraconym.

W centrum opisu pojawiają się miejsca akceptowane jak rzeźbiarska pracownia czy pokój stypendysty w stuttgarckim Domu Pisarza oraz egzystencje niechciane: lepianka w sowieckim kołchozie i poniemiecka posesja dla przesiedleńców na Pomorzu.

Połączone w metaforyczny sposób wspomnienia z wypraw do Paryża i Bremy z obecnym życiem autorki w Poznaniu zachęcają czytelnika do rozważań o miejscu kobiety w polskiej i emigracyjnej społeczności, a także związanym z nim poczuciem wartości i przynależności. W narracji przeplatają się formy podróżniczego dziennika, felietonu literackiego i reportażu z historią w tle.

Teresa Tomsia – poetka, eseistka, animatorka kultury. Urodziła się w Wołowie na Dolnym Śląsku w 1951 roku w ziemiańskiej rodzinie Kresowian, którzy powrócili z zsyłki na Sybir. Młodość spędziła na Pomorzu w Świdwinie, od 1981 r. mieszka w Poznaniu (absolwentka polonistyki UAM), gdzie realizuje projekty literacko-edukacyjne. Stypendystka landu Badenii-Wirtenbergii w Domu Pisarza w Stuttgarcie (1997), uhonorowana brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007) i nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury (2010). Ostatnio ukazały się jej szkice, portrety, spotkania Rzeczywiste i wyobrażone (2013) oraz książki poetyckie: Co było, co jest (2013, nominowana do Nagrody im. Ks. J. Twardowskiego), Gdyby to było proste (2015). Omówienie twórczości autorki znajduje się w zbiorowym opracowaniu Wielkopolski alfabet pisarek (2012) i w Poznańskim przewodniku literackim (2013).