Nowa powieść Sylwii Chutnik

Nowa powieść Sylwii Chutnik, jednej z najciekawszych polskich pisarek już niedługo w księgarniach. „Jolanta” to jak pisze wydawca (Znak) wzruszająca słodko-gorzka opowieść. 

Jola widzi ze swojego okna trzy kominy. Najwyższy z nich wygląda jak latarnia morska. To jedyny stały element w jej życiu – życiu, z którego ciągle i bez usprawiedliwienia znikają kolejni bliscy ludzie.

Mieszka na warszawskim Żeraniu. Kończy szkołę krawiecką, zachodzi w ciążę, bierze ślub. Stara się przemknąć przez życie tak bezboleśnie, jak tylko się da. Ale pomimo pozoru stabilizacji Jolanta czuje, że jej świat się rozpada, że ona sama już do niego nie pasuje. Może po prostu też powinna zniknąć?

Transformacja. Magiczny moment ustrojowego przełomu. Czy rzeczywiście odmienił losy ludzi, którzy wchodzili wtedy w dorosłość?

Sylwia Chutnik – kulturoznawczyni, działaczka społeczna, pisarka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008 „za wyjątkowy słuch literacki, umiejętność zaglądania pod podszewkę miasta oraz portrety ludzi nakreślone z ogromną wrażliwością”.

Jest absolwentką Gender Studies. Kieruje Fundacją MaMa, zajmującą się prawami matek, należy do Porozumienia Kobiet 8 Marca, jako przewodniczka miejska po Warszawie oprowadza po autorskich trasach śladami wybitnych kobiet.

W 2008 zadebiutowała powieścią „Kieszonkowy atlas kobiet”.

W 2009 została laureatką Społecznego Nobla Ashoki. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych „Kobieta i polityka”, „Queerowanie feminizmu”, „Ludzie, miasta. Literatura Białorusi, Niemiec, Polski i Ukrainy” oraz w antologii „Wolałbym nie”. Laureatka konkursu Dama Warszawy 2007, Wawoaktywnych 2008 „Życia Warszawy”.