Mgła Malanowskiej

„Mgła” (Znak) Kai Malanowskiej, pierwszy kryminał w dorobku tej autorki, już rozbudza dyskusje. Olga Tokarczuk i Borys Lankosz rzecz pochwalili. 

Ale Justyna Sobolewska pisała w „Polityce”: …”główną słabością tej opowieści jest przewidywalność i schematyczność. Wiadomo, że policjanci na komendzie okażą są mizoginami i rasistami, tak jak wiadomo, że sąsiedzi w pierwszej kolejności oskarżą o morderstwo Czeczenów, wiadomo też, do czego zdolni są sekciarze”.

O czym jest „Mgła”? Oto krótki opis fabuły:

Zdążyła jeszcze wziąć kąpiel i przebrać się. W ostatniej chwili odwołała spotkanie, na które była umówiona. Wieczór spędzała sama. Znaleziono ją w łazience, leżącą w kałuży krwi. Przyczyną śmierci okazał się cios w skroń zadany tępym narzędziem.

Ada   właśnie zaczyna pracę jako oficer dochodzeniowy w warszawskiej komendzie. Jej nowym partnerem zostaje komisarz Sawicki. Tajemnicza śmierć kobiety na Mokotowie staje się ich pierwszym wspólnym zadaniem, które dla obojga okaże się próbą charakterów.

Dlaczego Zofia została zamordowana? Czy przed śmiercią widziała się z byłym kochankiem? Co łączyło ją z nielegalnymi imigrantami? Jaką rolę w jej życiu odgrywał tajemniczy ruch religijny? Kolejne tropy wskazują, że z zabójstwem wiąże się piętrowa, przerażająca intryga.

Pierwszy w dorobku Kai Malanowskiej kryminał to świetnie skonstruowana, niepokojąca i trzymająca w napięciu opowieść o tym, że zło przyjmuje często zaskakującą postać.

Borys Lankosz napisał: Ta książka to materiał na serial kryminalny, a główna bohaterka to wymarzona rola dla nowej gwiazdy.”

Olga Tokarczuk: Ta książka ma wszystko to, co powinien mieć dobry kryminał: wartką akcję, porządnie zbudowane postaci, zaskakujące zwroty i nieoczekiwane zakończenie. Świetnie skrojona, starannie uszyta na miarę naszego współczesnego tu i teraz.

Kaja Malanowska, z wykształcenia biolożka, napisała doktorat z genetyki bakterii na University of Illinois at Urbana-Champaign. Felietonistka „Krytyki Politycznej”. Zadebiutowała powieścią „Drobne szaleństwa dnia codziennego” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2010), która przyniosła jej uznanie krytyki i nominację do Gwarancji Kultury – nagrody TVP Kultura. Autorka książek „Imigracje” i „Patrz na mnie Klaro!”.