Cristian Teodorescu w Polsce

We wrześniu Polskę odwiedzi Cristian Teodorescu, autor wydanej u nas niedawno  świetnej powieści „Medgidia, miasto u kresu”. Spotkania odbędą się w okresie 16-18 września w Krakowie, we Wrocławiu i w Warszawie.

Medgidia, miasto u kresu to powieść – mozaika, na którą składają się 103 nie pozbawione ironii reportażowo- poetyckie miniaturki, w których autor, poprzez opowieści o losach mieszkańców swojego rodzinnego miasta Medgidia, kreśli portret międzynarodowej społeczności zamieszkującej Rumunię w burzliwym i przełomowym dla niej dziesięcioleciu 1938- 48. Od powstania Żelaznej Gwardii do zapadnięcia Żelaznej kurtyny.

W ciągu zaledwie dekady – pisze we wstępie do polskiego wydania autor– którą rozpoczął rok 1938, w Rumunii zmieniło się tak wiele, że nawet świadkowie owych częstokroć katastrofalnych zmian przestali wierzyć, że wydarzyły się one naprawdę, a zaczęli myśleć, że był to jakiś senny koszmar. Wielu z tych, którzy marzyli o powrocie do normalności, trafiło do więzień. Aby dawne czasy zatarły się w zbiorowej pamięci narodu (…)W latach pięćdziesiątych zaczyna się pisanie nowej historii i olbrzymi proces fałszowania i zacierania pamięci zbiorowej, który będzie trwał aż do roku 1989, a częściowo nawet jeszcze kilka lat później. Choć wydaje się to niewiarygodne, również i dziś część ludności Rumunii nie tylko nie zna historii swojego kraju, ale w dalszym ciągu jest ofiarą wymazywania zbiorowej pamięci.

Za Medgidię, miasto u kresu autor otrzymał Narodową Nagrodę Prozatorską dziennika „Ziarul de Iaşi”, nagrodę Kolokwiów o Rumuńskiej Powieści w Alba Iulia oraz nagrodę prozatorską Związku Pisarzy Rumuńskich.

Tutaj mozna przeczytać fragment ksiązki.

Szczegółowy program spotkań, w których wezmą udział autor oraz tłumaczka Radosława Janowska-Lascar:

– Kraków, 16 września, środa, godz. 18.30, miejsce: De Revolutionibus Books & Café (ul. Bracka 14), prowadząca Dorota Sieroń-Galusek;

– Wrocław, 17 września, czwartek, godz. 18.00, miejsce: Mediateka – Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu (plac Teatralny 5), prowadzący Piotr Oleksy;

– Warszawa, 18 września, piątek, godz. 18.00, miejsce: Poddasze Kultury (redakcja „Kultury Liberalnej”), ul. Chmielna 15 lok. 9, prowadzący Justyna Czechowska i Piotr Kieżun.