Baza Księgarń

Instytut Książki i Polska Izba Książki zainicjowały wspólny projekt stworzenia Ogólnopolskiej Bazy Księgarń. Celem projektu jest utworzenie ogólnodostępnego, bezpłatnego portalu internetowego, informującego o księgarniach ze wskazaniem na ich lokalizację, profil i aktywności.

Gromadzenie danych według opracowanej struktury pozwoli na systematyczne badanie rynku księgarskiego. Dotychczasowy brak podstawowych danych i bieżącej analizy trendów był poważną przeszkodą dla wszystkich przedsiębiorców w prawidłowym zarządzaniu i planowaniu, a także w rozmowach z samorządami.

Instytut Książki apeluje: „Zaniepokojeni alarmującym trendem zanikania księgarń – instytucji kultury o ważnym znaczeniu społecznym – pragniemy w rzetelny i wiarygodny sposób zaprezentować, rodzimy rynek księgarski. Chcemy unaocznić wszystkim, że tradycyjne księgarnie odgrywają dużą rolę w promocji czytelnictwa i są ważnym miejscem spotkań z literaturą. Badanie ma także na celu ustalenie m.in. ile funkcjonuje dziś księgarń, jakie jest zatrudnienie w księgarniach, jakie są potrzeby klientów i jakich korzyści oczekują”.

Zestaw danych, które zawierać ma OBK opracowany został przez zespoły ekspertów IK oraz PIK w konsultacji z księgarzami i programistami. Zbierane dane traktowane są poufnie, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Ogólnodostępne będą jedynie dane teleadresowe, dotyczące lokalizacji, rodzaju księgarni, jej asortymentu, liczby organizowanych wydarzeń i o działaniach promocyjnych oraz możliwości zakupu przez internet.

Oprogramowanie OBK oraz stworzenie strony internetowej powierzamy sprawdzonej, doświadczonej firmie, mającej referencje z branży wydawniczej. Zbieraniem danych zajmie się zespół Biblioteki Analiz.

fot. wikimedia