Sensacyjny debiut Hłaski

Niezaprzeczalnie, największą sensacją wydawniczą  w tym roku będzie publikacja w Iskrach nigdy nie opublikowanej powieści Marka Hłaski Wilk, która była jego debiutem literackim. Książka na druk musiała czekać 62 lata.

I została napisana specjalnie dla Iskier. Do druku jednak nigdy jednak nie doszło. Bo Hłasko, maszynopis ciągle poprawiał, zmieniał wersje, a w końcu zaczął pisać inną książkę.

Jednak Radosław Młynarczyk, autor opracowania do książki, wskazuje (na portalu booklips.pl) trzy inne powody dla których Hłasko mógł zaniechać prace nad powieścią: „Pierwszy powód to odwilż 1956, dzięki której pisarze mogli pozwolić sobie na nieco większą swobodę twórczą – Hłasko, zyskujący już wówczas opinię skandalisty, mógł niechętnym okiem patrzeć na utwór o wyraźnie socjalistycznym wydźwięku. Całkiem prawdopodobne, że nie był też z powieści zadowolony. Trzecim powodem był najprawdopodobniej fakt, że ciążyła mu już przyjęta wcześniej stylizacja na zwykłego robotnika”.

Wilk to historia chłopaka z Marymontu, dorastającego w dwudziestoleciu międzywojennym. Rysiek Lewandowski mieszka w biednej dzielnicy. Środowisko lumpenproletariatu to głównie złodzieje i bezrobotni, bezustannie szukający okazji do zarobienia kilku groszy. Młody chłopiec, zapatrzony w westerny, szuka dla siebie szlachetnego wzorca do naśladowania, aby zmienić otaczające go realia. Śni o lepszym życiu, nie do końca wiedząc, czym to „lepsze życie” ma być.

W 2015 r. ukażą się dwie wersje powieści: popularna i naukowa. Pierwsza opatrzona została obszernymi przypisami. Wersja naukowa natomiast zawiera, poza samą powieścią, wstęp historycznoliteracki, wyjaśniający genezę Wilka, a także podejmujący próbę przybliżenia struktury dzieła.