Kafka w komiksie

Dla tych, którzy nie mieli możliwości obejrzeć podczas ubiegłorocznego festiwalu Conrada świetnej wystawy K: KafKa w KomiKsie. mamy miłą wiadomość. Od 7 sierpnia będzie ona pokazywana w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. 
Bohaterem wystawy jest oczywiście Franz Kafka. Będzie można obejrzeć fragmenty komiksowych interpretacji Procesu, w opracowaniu kuratora wystawy Davida Zane Mairowitza i francuskiej rysowniczki Chantal Montpellier, a także dostępnego po polsku, nominowanego w ubiegłym roku do „Komiksowego Oscara” Zamku, który jest efektem jego współpracy z czeskim artystą i rockmanem Jaromirem 99. Zobaczymy także fragmenty komiksowej biografii pisarza autorstwa legendy światowego komiksu Roberta Crumba. Przygotowana przez Literaturhaus w Stuttgarcie  z okazji 90 lecia urodzin Franza Kafki, wystawa została wyróżniona w ubiegłym rokunagrodą European Design Awards.
20 sierpnia o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Davidem Zanem Mairowitzem i Jaromirem99. Rozmowa będzie prowadzona w języku angielskim.
David Zane Mairowitz jest pisarzem, dramaturgiem, reżyserem radiowym i tłumaczem. Wydał wiele książek, między innymi dobrze przyjęte „Introducing Kafka” (wspólnie z Robertem Crumbem), „Introducing Camus” oraz „Wilhelm Reich for Beginners”. Spośród jego sztuk teatralnych jedna z najsłynniejszych to adaptacja „Procesu” Kafki. Drukował teksty w „Harper’s”, „Vogue”, „Plays and Prayers”, „The Village Voice”, „The Progressive” oraz „The Sunday Times”. Publikował opowiadania w rozmaitych czasopismach, między innymi „Partisan Review”, „New Directions” i prestiżowym „Penguin Modern Stories”. W ciągu ostatnich 25 lat wyprodukował wiele słuchowisk radiowych oraz reportaży dla BBC w ponad 20 krajach, za które uhonorowano go międzynarodowymi nagrodami. Obecnie mieszka i pracuje we Francji.
Chantal Montellier to jedna z najbardziej znanych francuskich rysowniczek komiksu. Ukończyła Ecole des Beaux-Arts de Saint-Etienne, wykładała sztuki piękne na Uniwersytecie Paryskim, wydała też liczne powieści w formie komiksu m.in. Czarnobyl moja miłość, Sorcières mes soeurs. Jej prace drukowały najważniejsze francuskie gazety i czasopisma.
Robert Crumb , urodzony w 1943 roku w Filadelfii, należy do pionierów amerykańskiego komiksu undergroundowego. Twórca Kota Fritza (Fritz the Cat) i Mr. Natural przez całe życie był twórcą kontrowersyjnym. Jest jednym z najważniejszych ilustratorów, jacy odcisnęli swe piętno na stylu rysowania komiksu. Jego prace były wystawiane min. w nowojorskim Museum of Modern Art. W 1999 roku otrzymał za całokształt twórczości Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême. Mieszka we Francji.

Jaromir 99 jest czeskim piosenkarzem, tekściarzem i artystą najbardziej znanym ze współpracy z Jaroslavem Rudisem nad komiksową trylogią „Alois Nebel”. Została ona przeniesiona na ekran w postaci filmu animowanego o tym samym tytule, który zaliczył udany debiut na festiwalu filmowym w Wenecji, a w 2011 został zgłoszony jako kandydat do Oskara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Rok później Europejska Akademia Filmowa wyróżniła go jako najlepszy film animowany. Jaromir 99 mieszka i pracuje w Pradze.

K: KafKa w KomiKsie
Artyści: Robert Crumb, Jaromir 99, Chantal Montellier
Kuratorzy: David Zane Mairowitz, Małgorzata Żerwe
Wernisaż: 7 sierpnia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 27 września 2015 roku
Gdańska Galeria Güntera Grassa

Źródło: Materiały organizatora.

Fot. Portret Franza Kafki, autorstwa Roberta Crumba