Wrocławskie Dni Fantastyki

Miłośników fantastyki zapraszamy w przyszly weekend (26-28 czerwca) do Wrocławia, gdzie odbędą się XI Dni Fantastyki – jedna z największych tego typu imprez  w Polsce. Podczas trzydniowego konwentu, fani fantastyki będą mogli spotkać się z 60 gośćmi imprezy – pisarzami, rysownikami, naukowcami, twórcami gier, youtuberami.

Program imprezy liczy w sumie 300 pozycji pogrupowanych w pięć bloków: literatura, nauka i technologie, komiks i ilustracja, film i seriale.

W części literackiej wystąpią popularni autorzy polskiej sf i fantasy: Robert Wegner, Jakub Ćwiek, Andrzej Ziemiański, Michał Gołkowski, Aneta Jadowska, Jacek Komuda, Anna Kańtoch, Łukasz Orbitowski, i Martyna Raduchowska. Gościem zagranicznym bloku literackiego będzie rosyjskojęzyczny pisarz na stale mieszkający w Niemczech – Wiktor Noczkin, którego twórczość jest silnie związana z uniwersum STALKERA – popularną grą w klimacie postapokaliptycznym. Poza spotkaniami autorskimi pisarze wezmą udział w panelach i wygłoszą prelekcje, poświęcone m.in. kondycji polskiej fantastyki na tle fantastyki światowej, roli tłumacza, archetypów czy przenikaniu światów cyberpunkowego ze z sieciowaną rzeczywistością.

Ciekawie zapowiada się także blok „nauka i technologie” . W jego ramach prof. dr hab. Jerzy Vetulani opowie o  relacjach zachodzących między naukami ścisłymi, a literaturą fantastyczną, dr inż. Tomasz Szulc – opowie o zbrojeniach w kosmosie a dr hab. inż. Aleksander Asanowicz o roli wirtualnej rzeczywistości w codziennym życiu człowieka. Ponadto w programie bloku znajdą się też pokazy m.in. druku i skanu 3D, pojazdów pneumatycznych oraz rękawicy sensorycznej.

Niewątpliwie hitem imprezy będą filmy. Zaprezentowane zostaną min.  aktualne projekty, nad którymi pracują specjaliści z firmy Platige Image Tomasza Bagińskiego – twórcy nominowanej do Oscara „Katedry”. Przygotowano także specjalne wydarzenia dedykowane miłośnikom „Gry o tron”.

Dni Fantastyki to również konkursy towarzyszące imprezie: na najlepsze opowiadanie fantastyczne, na najlepszy komiks oraz konkurs na najlepszy strój, czyli tzw. cosplay. Uczestnicy tego ostatniego będą mogli wziąć udział w specjalistycznych warsztatach cosplayowych, zawierających elementy sztuki aktorskiej, makijażu i tworzenia strojów.

Dni Fantastyki odbędą się w dniach 26 – 28 czerwca 2015 r. w Centrum Kultury „Zamek”, pl. Świętojański 1. Szczegółowy program tutaj