Wraca Kwartet Literacki

Serwis press.pl informuje, że telewizja ZDF wznawia słynny „Kwartet Literacki”, którego gwiazdą był zmarły dwa lata temu Marcel Reich-Ranicki.

Najnowszą edycję „Kwartetu” poprowadzi Volker Wiedermann, szef działu literackiego tygodnika „Der Spiegel”. Wiedermann zapowiedział, że nie zamierza naśladować stylu Reicha-Ranickiego, który m.in. dzięki programowi zyskał miano papieża niemieckiej krytyki literackiej.

Oprócz Wiedermanna w programie występować będzie Christine Westermann i Maxim Biller (oboje są dziennikarzami i pisarzami). W każdym odcinku pojawi się też gość. Kwartet był emitowany w latach 1988-2001. Start nowej odsłony programu telewizja zapowiada na początek października.

Wiedermann studiował nauki polityczne, germanistykę i lingwistykę w Heidelbergu i Berlinie. Przez wiele lat był krytykiem literackim w Tageszeitung. Następnie przeniósł się do Frankfurter Allgemeine Zeitung, gdzie został szefem wydania niedzielnego. Mieszka w Berlinie.

W 2006 roku opublikował historię niemieckiej literatury od roku 1945 po czasy współczesne – „Lichtjahre”. Książka wywołała żywą dyskusję o tym czy podział niemieckiej literatury na „emfatyczną i gnostycką” faktycznie istnieje.

Na 100 lecie urodzin Maxa Frischa Wiedermann wydał krytyczną biografię zatytułowaną „Max Frish. Sein Leben, seine Bucher”.

 

fot.wikimedia