Szaleństwa Jana Potockiego

Dzisiaj w krakowskim  Pałacu pod Baranami odbędzie się wernisaż frapującej wystawy „66 szaleństw Potockiego”, która ma na celu przybliżenie życia i twórczość autora „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Wystawa potrwa do 26 lipca.

Jan Potocki to postać nietuzinkowa – znakomity pisarz i intelektualista a także: polityk, żołnierz, badacz kultury słowiańskiej, podróżnik, poszukiwacz przygód. Był  pierwszym Polakiem w historii, który wzniósł się w powietrze. Stało się to 14 maja 1790 roku w Warszawie, kiedy towarzyszył w locie balonem pionierowi aeronautyki Jeanowi Blanchardowi. Wiele o pisarzu mówi fakt, że w tej przygodzie towarzyszył mu pies- pudel.

Zamysłem organizatorów wystawy, Fundacja New Era Art Jana Potockiego było zerwanie z tradycyjnym w Polsce, koturnowym przedstawianiem „wybitnych rodaków: Ich zdaniem Potocki na taki despekt w żadnym wypadku nie zasługuje:

Organizując wystawę o tak wiele mówiącym tytule, jak „66 szaleństw Potockiego”, chcemy ukazać to bardzo ludzkie oblicze hrabiego, które niemal bezwarunkowo wywołuje uśmiech na twarzy lub uniesienie brwi w zdziwieniu. Bo jak inaczej podejść do pomysłu o zabraniu pudla w lot balonem, zrobieniu pistoletowej kuli z gałki od cukiernicy, spaniu w jurcie w trzydziestostopniowym mrozie, starciach z piratami, przeżyciu bombardowania szwedzkiej ambasady czy poznaniu tajnego języka obrzędowego książąt czerkieskich? Śmieszno-tragiczne życie hrabiego Jana Potockiego to jedno potężne pasmo przygód i niestworzonych pomysłów. My wybraliśmy raptem 66 szaleństw, o których wspomnimy w Galerii pod Baranami. Wydarzenie będzie mieć na celu ukazanie mało znanego, a jednocześnie najbardziej ludzkiego, sympatycznego i niezwykłego oblicza Potockiego, który bynajmniej nie jest tylko kolejnym z szeregu Wielkich Polaków. 

Wyjątkowe miejsce na wystawie zajmą materiały z teatralnych adaptacji dzieł literackich Potockiego, tj. „Rękopis znaleziony w Saragossie” czy „Parady”. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów Roku Jana Potockiego zaplanowanego na ten rok z okazji dwusetnej rocznicy śmierci pisarza.

Wernisaż wystawy odbędzie się dzisiaj, 24 czerwca w Pałacu pod Baranami w Krakowie (Rynek Główny 27) o godzinie 19:00. Wstęp na wystawę jest darmo