Nieznane oblicze Sławomira Mrożka

Turystów bawiących w Rzymie zapraszamy na otwarcie niezwykle ciekawej wystawy fotografii Pawła Chary pt. „Mrożek. Życie warte jest życia”. Już 23 czerwca, o godz. 18.30 w stacji Polskiej Akademii Nauk (vicolo Doria 2). 

Świat realny ściera się tu ze światem wewnętrznym, czego efektem są obrazy – osadzone w niezwykłych, malowniczych, czasem niepokojących, a czasem zupełnie codziennych przestrzeniach – które są odzwierciedleniem momentu, w którym akurat Sławomir Mrożek został “przyłapany”.

Daleki, lub bliski, obecny, lub zagłębiony w galaktyce swoich myśli. Każdy portret to próba zgłębienia tego niezwykłego człowieka, chęć dotarcia do sedna jego myśli. Próba odpowiedzi na pytanie, kim tak naprawdę był autor ponadczasowego „Tanga”.

Mrożek pieczołowicie chronił swoje życie prywatne. Niechętny wywiadom, zdawkowy w wypowiedziach, wycofany, momentami nieobecny, zyskał wizerunek nostalgika. Poza żoną Susaną nikt nie miał wstępu do prawdziwego świata Mistrza Sławomira. Sytuacja uległa zmianie, gdy do gabinetu twórcy zaproszony został Paweł Chara – fotografik, pełnił rolę jego osobistego sekretarza, a także dokumentował ostatnie dwa lata życia pisarza.

Projekt: „Mrożek – życie warte jest życia” zrealizowany został przez fundację noszącą imię polskiego dramaturga. Jego głównym celem było ukazanie nowej, nieznanej twarzy Mrożka, pobudzenie dyskusji o literaturze Mistrza oraz przypomnienie wielkiego człowieka, który na trwałe zapisał się w świadomości Polaków. Paweł Chara, założyciel i prezes zarządu fundacji, przyznaje, że głównym celem jego spotkania z pisarzem było przygotowanie albumu fotograficznego. Z biegiem czasu Mrożek i jego świat pochłaniał go coraz bardziej. Pojawiały się wciąż nowe pomysły, a pierwotna idea rozrastała się o nowe komponenty.