Multimedialny Pilch

Wieczorem. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha” to multimedialny plenerowy spektakl z muzyką na żywo inspirowany twórczością Jerzego Pilcha otworzy trzeci Big Book Festival. Premiera w piątek, 12 czerwca po zmroku. Wystąpią między innymi Janusz Chabior i Łukasz Simlat.

Inscenizacja zostanie wystawiona w plenerze, tuż po zmroku, na pofabrycznym dziedzińcu w samym centrum Warszawy, przy ulicy Hożej 51. W przeszklonym kontenerze symbolizującym intymny, choć narażony na ciągłe podglądanie świat pisarza, pojawią się aktorzy. Dialogi narratorów splotą się z cytatami prozy, wywiadów prasowych, a także improwizowaną muzyką, projekcjami wideo oraz fragmentami filmów wyświetlanymi na budynkach. W spektaklu pisarz toczy dialog ze swoimi bohaterami literackimi, a także ze swym publicznym wcieleniem.

Widowisko zostało zrealizowane przez twórców o pokolenie młodszych od pisarza. Jak powiedział dziennikarzom reżyser Krzysztof Czeczot. „Podejmujemy dialog z twórczością Pilcha. Nie interpretujemy jego prozy. Tworzymy coś nowego: dorzucamy własny nerw – łącząc prozę, dźwięk, film i muzykę graną na żywo”.

Scenarzystka spektaklu Anna Król zastrzega, że to nie adaptacja prozy autora „Spisu cudzołożnic”, tylko ich propozycja sposobu czytania Jerzego Pilcha.

Autorem muzyki do spektaklu, łączącej elementy jazzu z elektroniką jest Adam Walicki

W spektaklu pojawią się cytaty z najsłynniejszych książek Pilcha, jak „Pod Mocnym Aniołem” czy „Moje pierwsze samobójstwo”.

Jerzy Pilch to – po Sławomirze Mrożku i Jarosławie Iwaszkiewiczu – trzeci pisarz prezentowany w niekonwencjonalny sposób podczas festiwalu. W poprzednich edycjach  Big Book Festival, prezentacje tekstów wspomnianych autorów odbywały się również w przestrzeni miejskiej, na Dworcu Centralnym i przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie ich teksty czytali ludzie kultury, polityki i mediów, m.in.: Bogusław Linda, Robert Więckiewicz, Magdalena Cielecka, Piotr Adamczyk, Jakub Gierszał i Ryszard Kalisz.

Premiera spektaklu odbędzie się w piątek 12 czerwca o godzinie 21:30 w Warszawie na dziedzińcu przy ulicy Hożej 51. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: spotkania@big-book.pl.