Czeski Sopot

W sierpniu po raz czwarty odbędzie się Festiwal „Literacki Sopot”. Tematem wiodącym tegorocznej edycji będzie literatura czeska.

W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia. Sopot w tym czasie odwiedzi znakomita reprezentacja czeskich twórców. Pojawią się między innymi reżyserzy Jiři Menzel i Petr Zelenka oraz silna reprezentacja czeskiej literatury w osobach:

Radki Denemarkovej autorki między innymi wydanej kilka lat temu po polsku, głośnej powieści „Pieniądze od Hitlera”, za którą otrzymała nagrodę Magnesia Litera (2007). W roku 2009 nominowanej do Magnesii za biograficzną powieść o dyrektorze teatru Na zábradlí, Petrze Léblu,

Petry Hůlovej – laureatki wszystkich najważniejszych czeskich nagród literackich. W Polsce  ukazały się dotąd trzy jej powieści: „Czas Czerwonych Gór” (2007, W.A.B.) i „Stacja Tajga” (2011, W.A.B.), „Plastikowe M3, czyli czeska pornografia” (2013, Afera), wszystkie pozytywnie przyjęte przez krytykę i czytelników. Polski przekład książki „Plastikowe M3…” , autorstwa Julii Różewicz, otrzymał Nagrodę Literatury na Świecie 2014.

Doskonale w Polsce znanego Jaroslava Rudiša, autora popularnych u nas powieści, „Koniec punku w Helsinkach“, „Cisza w Pradze“, „Niebo pod Berlinem“, a także komiksów, słuchowisk i scenariuszy,

Jana Nováka czesko- amerykańskiego pisarza, scenarzysty i reżysera, współpracownika Miloša Formana. autora filmów  dokumentalnych „Obywatel Havel jedzie na wczasy” i „Obywatel Havel „. W sierpniu 2015 nakładem wydawnictwa „Książkowe klimaty” ukaże się polskie wydanie jego powieści „Nie jest źle”, o której pisaliśmy na naszym portalu.

Ponadto, jak co roku pojawi się reprezentacja polskich pisarzy i reportażystów z Hanną Krall na czele. Szczegółowy program tutaj.