Ukraiński Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Od 22 do 24 maja 2015 w Winnicy na Ukrainie odbędzie się pierwszy Międzynarodowy Festiwal Opowiadania „Intermezzo”.

Tematem trzydniowego festiwalu jest „Życie w posturazowej przestrzeni”. Patronem przedsięwzięcia jest, wywodzący się z Winnicy, wielki nowator literatury ukraińskiej Mychajło Kociubyński (1864 – 1913). Idea i nazwa  festiwalu wywodzi się z  jego dzieła, zatytułowanego właśnie „Intermezzo”.

Do udziału w festiwalu zaproszono 50 ukraińskich i europejskich artystów. Pojawią się min. laureaci „Angelusa” Oksana Zabużko i Milejnko Jergović, a także Sofia Andruchowycz, Larisa Denisenko, Irina Ciłyk, Wasyl Machno i Wołodymyr Lys.

Wśród zaproszonych znaleźli się także polscy pisarze, menedżerowie kultury, tłumacze i artyści.  Krzysztof Zanussi poprowadzi spotkanie o o związkach literatury i kina, Justyna Czechowska opowie o życiu i twórczości Tove Jansson’a, O polskich opowiadaniach dyskutować będą Julia Fiedorczuk i  dyrektor wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania Marcin Hamkało.

Oprócz spotkań i dyskusji przygotowano także pokazy filmów Krzysztofa Zanussiego, „Cieni zapomnianych przodków” Siergieja Paradżanowa oraz „Gniazda” Jana Hřebejka, warsztaty scenariuszowe, projekty multimedialne, spacery literackie, spotkania na statku i kilka innych atrakcji.

Szczegółowe informacje na stronie festiwalu