Stefanie Zweig – życie rodzinne w nieobliczalnym XX wieku

Stefanie Zweig to autorka powieści obyczajowych i książek dla dzieci, z których najsłynniejsza „Nigdzie w Afryce” doczekała się ekranizacji, a film zrealizowany na jej kanwie w 2003 r. otrzymał Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Teraz do rąk polskich czytelników trafia pierwsza cześć rodzinnej sagi pt. „Dom przy alei Rothschildów” (2015, wydawnictwo Marginesy).

Zweig urodziła się w 1932 r. w Głubczycach, a do 1938 r. mieszkała we Wrocławiu. Jej rodzice, w obawie przed zwiększającymi się nazistowskimi represjami wobec Żydów, zdecydowali się opuścić Wrocław i w ten sposób Stefanie Zweig trafiła do Kenii. Po wojnie Zweig wróciła do Niemiec, gdzie przez 30 lat pracowała jako redaktorka graficzna w gazecie „Frankfurter Neue Presse”. Do czasów dzieciństwa wracała w swoich książkach, w których pojawiają się wątki autobiograficzne.

Wydana w 2007 r. w Niemczech powieść „Das Haus in der Rothschildallee” (polski tytuł: „Dom przy alei Rothschildów”) to pierwsza z trzyczęściowej sagi opisującej losy żydowskiej rodziny Betsy i Johanna Isidorów, którzy w 1900 r. wprowadzają się do domu przy alei Rothschildów we Frankfurcie. Zweig skrupulatnie dokumentuje ówczesne nastroje, mody i oczekiwania z jakimi wchodziła w XX wiek bogata warstwa mieszczaństwa. Kluczowym momentem, który zrewiduje marzenia i pozycję społeczną rodziny będzie wybuch I wojny światowej. Pozostałe tytuły sagi to: „Die Kinder der Rothschildallee” (2009) i „Heimkehr in die Rothschildallee” (2010).

Zweig obok dialogu z pamięcią, który jest główną osią jej powieści, jest również autorką wydanej w Polsce książki „Księżniczka Sisi” (2006, wydawnictwo Galaktyka). To zabawna historia o kotce, która postanawia opuścić dotychczasowy dom i „przeprowadzić” się do samotnej 40-letniej doktor psychologii. Wydarzenia śledzimy z perspektywy kotki, która nie szczędzi ironicznych komentarzy na temat napotkanych… ludzi.

Stefanie Zweig zmarła w 2014 r. we Frankfurcie nad Menem.