Reportaż o Okińczycu

Kim jest Czesław Okińczyc? To o nim Jan Nowak-Jeziorański mówił, że „to Polak z żelaza”. Ten niezwykły człowiek opisujący siebie jako dumnego Polaka, ale i lojalnego obywatela Litwy, jest jednym z tych, którzy 11 marca 1990 roku podpisali Akt Przywrócenia Państwa Litewskiego.

Późniejsze lata potwierdziły polityczne talenty Okińczyca. Jest jednym z tych, który od początku budowali suwerenność Litwy. Między innymi był pierwszym zagranicznym mówcą w polskim Senacie – apelował wtedy o wsparcie III RP dla Wilna broniącego się przed agresją sowiecką. Ogromnie dużo robi dla umocnienia polskości na Litwie – jest m.in. założycielem ważnego Radia ‘’Znad Wilii”, pamiętając o tym, aby podkreślać suwerenne prawa Litwy.

Ukazuje się właśnie książka Witolda Beresia (napisana wspólnie z Jackiem J. Komarem) – „Okińczyc. Wileński autorytet. Opowieść o wolnej Litwie”.

Jak twierdzi wydawca to popularyzatorski reportaż biograficzny, który nie tylko opisuje polityczne losy Okińczyca, ale żywo przedstawia Litwę walczącą od blisko stu lat o swą niepodległość i swoją tożsamość.

W książce na temat relacji polsko-litewskich wypowiadają się m.in.: prof. Zbigniew Brzeziński, prezydent Bronisław Komorowski, prezydent Aleksander Kwaśniewski, Adam Michnik, Andrzej Wajda, Prezydent Lech Wałęsa, a ze strony litewskiej mówią m.in.: byli litewscy ministrowie obrony narodowej Linas Linkevičius i spraw zagranicznych Antanas Valionis, premier Giedyminas Kirkilas oraz prezydent Valdas Adamkus.

Wstęp do książki napisał przyjaciel Czesława Okińczyca – Krzysztof Zanussi.

Dodatkowym smakiem jest i to, że w tym roku wolna Litwa obchodzi ćwierćwiecze uwolnienia się spod sowieckiej okupacji, a sam bohater książki – swoje 60 urodziny.

O dodatkowym aspekcie, jakim międzynarodowa sytuacja tej części Europy po moskiewskiej agresji na Ukrainę – nie trzeba chyba wspominać.

Premiera książki z udziałem Czesława Okińczyca odbędzie się w piątek (15 maja) na Targach Książki w Warszawie (Stadion Narodowy, sala Londyn A). Godz. 14 podpisywanie książki, godz. 15 – prezentacja.