Nominowani do nagrody „Dobre strony”

Ogłoszono nominacje do Nagrody Dobre Strony, przyznawanej za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży. Laureatów poznamy 28 maja podczas wrocławskich Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY.

Nagroda DOBRE STRONY ufundowana przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, w wysokości 30.000 złotych, przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży wydaną w języku polskim po raz pierwszy w roku poprzedzającym jej przyznanie. Trafia ona do Wydawcy, którego książka zostanie uznana przez jury za doskonałą pod względem literackim, plastycznym, merytorycznym i edytorskim. Pięcioosobowa kapituła pod przewodnictwem Ewy Grudy, krytyka literackiego i dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie, wybierze zwycięską pozycję spośród pięciu nominowanych.

Davide Cali, Serge Bloch, Wróg, Wydawnictwo Zakamarki

Tomi Ungerer, Crictor i inne niesamowite stwory, Wydawnictwo Format

Blexbolex, Ballada, Wydawnictwo Wytwórnia

Taro Miura, Tokio, Wydawnictwo Tako

Iwona Chmielewska, W kieszonce, Wydawnictwo Media Rodzina

Targi odbędą się już po raz szósty i potrwają cztery dni od 28 do 31 maja. W tym roku DOBRE STRONY przenoszą się do nowoczesnego Wrocławskiego Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia. Targi zajmą przeszkloną jednopoziomową przestrzeń z widokiem na Wrocławską Pergolę, Ogród Japoński i Fontannę Multimedialną, która dla gości Targów zagra specjalny „literacki” pokaz.

.Na Targach pojawią się najlepsze wydawnictwa oferujące literaturę dla dzieci i młodzieży do lat 16. Można spodziewać się także stoisk z grami i nowoczesnymi pomocami naukowymi oraz oryginalnymi, kreatywny zabawkami polskich producentów. Oprócz spotkań z autorami i ilustratorami organizatorzy przygotowali szereg innych atrakcji: konkursy z nagrodami. warsztaty graficzne, czy warsztaty kreatywnego pisania z Martą Mizuro zorganizowane przez znany portal o pisaniu Maszynadopisania.pl,  spektakle oraz wystawy. Odbędzie się także konferencja poświęcona tworzeniu nowego kanonu lektur szkolnych.
W czasie targów już po raz czwarty zostanie także rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej „A to moja bajka właśnie…” na napisanie najlepszej bajki lub baśni. Najlepsze dzieła młodych Bajkopisarzy zostają wydane przez Organizatorów we wspólnej książce. Konkurs ten cieszy się ogromną popularnością. W ubiegłym roku nadesłano 6000 prac.

W tym samo miejsce przenoszą się również grudniowe Wrocławskie Targi Dobrych Książek.
– Jeśli, tak jak przewidujemy, nowe miejsce będzie cieszyło się dużym powodzeniem wśród zwiedzających chętnie zostaniemy tutaj na dłużej i zorganizujemy kolejne wiosenne i zimowe edycje – mówi Anna Morawiecka, dyrektor Biura Wrocławskich Promocji Dobrych Książek organizującego Tragi..
Organizatorem 6. Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY są: Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek oraz Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu.

Szczegółowe informacje na stronie targów.