Kolejna powieść wyprzedzająca epokę

Latem nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się kolejna – po wydanej niedawno „Starości Aksolotla” Jacka Dukaja” – polska powieść wykorzystująca technikę „rozszerzonej rzeczywistości”, która wprowadza literaturę w  nowy wymiar.

Powieść zatytułowana Notebook będzie przełomowa pod względem zastosowanej technologii. ale jak informuje Wydawnictwo Literackie, jeśli chodzi o formę i tematykę, bardziej tradycyjna niż utwór autora „Lodu”. To  thriller, opowiadający o współczesnej Polsce, który porusza takie problemy jak niezależność mediów, niezawisłość sądów i prokuratury. Powieść – jak ujawnia wydawca- jest debiutem literackim znanego dziennikarza, który pracował w redakcjach informacyjnych najważniejszych polskich stacji telewizyjnych. Swoje bogate doświadczenie zebrane podczas pracy w telewizji wykorzystał w pisaniu powieści i kręceniu materiałów wideo na potrzeby książki.

Autor Notebooka wkomponował w fabułę i fikcyjny świat materiały filmowe, które czytelnik będzie mógł w dowolnym momencie obejrzeć na ekranie swojego tabletu albo telefonu komórkowego.  Po raz pierwszy w historii powieści sensacyjnej – nie tylko polskiej, ale i światowej – czytelnik będzie mógł tak głęboko zanurzyć się w akcję i spojrzeć na świat oczami bohaterów.

Rozszerzona rzeczywistość to technika istniejąca już kilka lat. Po raz pierwszy jednak –jak zachwala wydawca –  zostanie zastosowana na tak szeroką skalę. W sumie w powieść Notebook wkomponowano kilkanaście profesjonalnie zrealizowanych materiałów wideo. Niektóre z nich to konkretne sceny powieści z udziałem aktorów. Ale są też w Notebooku wyjątkowe, bo kręcone za pomocą kamery wbudowanej w okulary, filmy nagrane podczas obrad Sejmu (przez posła biorącego udział w głosowaniu) i w kokpicie samolotu TU 154M.

Filmy będzie można oglądać, korzystając z bezpłatnej aplikacji . W książce znajdzie się dokładna instrukcja objaśniająca, co należy zrobić, aby aplikację zainstalować, a później oglądać filmy.

Niektóre z filmów będzie można po raz pierwszy obejrzeć podczas Warszawskich Targów Książki, w dniach 14-17 maja,  na stoisku Wydawnictwa Literackiego (54/D8). Na targach odbędzie się także premiera oficjalnego trailera książki.