Festiwale literackie: Gdynia, Wrocław, Warszawa

Sezon festiwali literackich ruszył na dobre. Impreza goni imprezę. W najbliższy weekend w Gdyni kolejna odsłona Festiwalu „Miasto słowa”, kilka dni później we Wrocławiu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Kryminału, w połowie czerwca warszawski Big Book Festival.

Program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału prezentowaliśmy już na naszej stronie. Niemniej ciekawie zapowiadają się pozostałe imprezy.

W Gdynie drugi, z czterech zaplanowanych, Weekend Literacki w ramach festiwalu Miasto Słowa. To cykl wydarzeń koncentrujących się wokół idei aktywnego czytelnictwa, a także wprowadzania literatury i działań literackich w przestrzeń miejską. W programie między innymi : czytania w tramwajach, lekcje filozofii dla dzieci , warsztaty: scenariuszowe, animacji, poetyckie, fotograficzne oraz konkurs na tweet literacki. Gdynię odwiedzą m.in. Jacek Dehnel, Iza Klementowska, Bohdan Zadura, Szczegółowy program na stronie festiwalu:

Big Book Festival odbędzie się od 12 do 14 czerwca w Warszawie.Zaplanowano ponad 40 spotkań z udziałem stu gości z kilkunastu krajów. Program jest podzielony na bloki tematyczne.

Imponujący zestaw pisarzy zaproszono do bloku „Giganci literatury” wystąpią min.: Zadie Smith, Sophie Hannah, Sofi Oksanen, Hanif Kureishi, Lars Saabye Christensen, Herbjørg Wassmo i Jeet Thayil.

Blok „Pamięć” to seria rozmów o znaczeniu pamięci indywidualnej i zbiorowej dla nas współczesnych. W spotkaniach udział wezmą m.in. Iljas Churi, Danny Wattin, Anna Janko, Magdalena Tulli, Joanna Bator, Magdalena Grzebałkowska i Tomasz Łubieński.

W ramach bloku „Na Wschód i na Zachód” spotkają się z sobą pisarze kilku pokoleń z Polski i krajów sąsiedzkich m.in.: Władimir Sorokin, Swietłana Aleksijewicz, Janusz Leon Wiśniewski, Boris Reitschuster, Angelika Kuźniak, Eugen Ruge, Magdalena Parys i Stefan Chwin.

Ponadto w programie między innymi blok poświęcony powieści kryminalnej z udziałem Katarzyny Bondy, Gai Grzegorzewskiej, Mariusza Czubaja oraz Zygmunta Miłoszewskiego, spacery literackie i sporo innych ciekawych wydarzeń.

Pełny program festiwalu jest jdostępny na stronie www.bigbookfestival.pl. Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny, na część trzeba się zarejestrować. Wydarzenia odbywają się w fabryce SerWar przy ul. Hożej 51 oraz w przestrzeni miasta.