Europejska Noc Literatury we Wrocławiu

Wrocław jest jedynym polskim miastem, które bierze udział w Europejskiej Nocy Literatury. Tematem tegorocznej edycji, która odbędzie się 13 czerwca, jest sztuka, proces twórczy i postać artysty.

Ideą przedsięwzięcia jest wieczorne czytanie literatury dla publiczności w przestrzeni miejskiej, przez  aktorów i literatów, utworów popularnych europejskich pisarzy, jak i tych mniej rozpoznawalnychTegoroczna – trzecia wrocławska – edycja Europejskiej Nocy Literatury po raz drugi już przygotowywana jest we współpracy z renomowanymi polskimi wydawcami – prezentowane teksty to fragmenty nowości wydawniczych, które ukazały się lub ukażą w Wydawnictwie Czarnym, Wydawnictwie KEW, Książkowych Klimatach, Oficynie Wydawniczej Noir sur Blanc, Świecie Książki, W.A.B. i Wydawnictwie Znak.

Czytania w tym roku odbędą się we wrocławskich muzeach i galeriach. To zarówno miejsca znane, jak Aula Leopoldina czy ratusz, jak i mniej znane, jak nowa Księgarnia Hiszpańska – poinformowała media  Katarzyna Janusik, koordynatorka wydarzeń literackich w ramach ESK 2016 i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.

W sumie w 10 miejscach będą czytane utwory 10 autorów, w tym 9 europejskich będą to: Jaume Cabré, Umberto Eco, Michel Houellebecq, Tove Jansson, Hanif Kureishi, Marin Mălaicu-Hondrari, Uładzimir Niaklajeu, Sofi Oksanen, Serhij Żadan  oraz meksykanina Carlosa Fuentesa. Fragmenty jego powieści Nietzsche na balkonie przeczyta Bartosz Porczyk. Maria Pakulnis przeczyta fragmenty najnowszej książki Umberto Eco „Temat na pierwszą stronę”, Jacek Braciak  „Uległości”  Michela Houellebecqa.

Utwory pozostałych pisarzy przeczytają: Sonia Bohosiewicz, Katarzyna Herman, Wojciech Bonowicz, Mariusz Kilian, Eryk Lubos i Sławomir Orzechowski,
Przygotowano również warsztaty literackie dla dzieci oraz spotkanie z Hanną Krall. Fragmenty jej utworów przeczyta Maja Ostaszewska.

Poza Wrocławiem czytania w ramach Europejskiej Nocy Literatury odbędą się w różnych terminach min. w Dublinie, Pradze i Brnie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Europejską Noc Literatury przygotowało Biuro Festiwalowe Impart 2016 – instytucja odpowiedzialna za przygotowania stolicy Dolnego Śląska do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016

Szczegółowe informacje tutaj