95 lecie Karla Dedeciusa

W tym roku Karl Dedecius, urodzony w Łodzi  wybitny tłumacz i popularyzator literatury polskiej w Niemczech, obchodzi 95 urodziny. 20 maja o godzinie 18.00 w Muzeum Miasta Łodzi, otwarta zostanie wystawa Karl Dedecius. Literatura – Dialog – Europa.

Zaprezentowane zostaną m.in. archiwalne dokumenty związane z największymi polskimi poetami, z którymi tłumacz się przyjaźnił: listy Czesława Miłosza, komplet materiałów związanych z przyznaniem Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej, pocztówki od Zbigniewa Herberta, fotografie z wieczorów autorskich z Tadeuszem Różewiczem oraz przedmioty osobiste.

Punktem wyjścia wystawy są wspomnienia Karla Dedeciusa. Począwszy od młodości spędzonej w wielokulturowej Łodzi, poprzez doświadczenia wojenne do powojennych osiągnięć translatorskich.

Ekspozycja  przede wszystkim jednak pokazuje tytaniczną pracę wykonaną przez Karla Dedeciusa na rzecz  popularyzacji literatury polskiej . Dość powiedzieć, że Dedecius przełożył na język niemiecki ponad trzy tysiące wierszy około trzystu polskich autorów z różnych epok..

Zaprezentowana zostanie miedzy innymi 50-tomowa seria Polnische Bibliothek obejmująca literaturę polską od średniowiecza po współczesność, 7 tomowa Panorama literatury polskiej XX wieku oraz działalność założonego przez Karla Dedeciusa Instytutu Niemiecko-Polskiego w Darmstadt i jego rola w relacjach polsko-niemieckich.

Wystawa inauguruje obchody z zbliżającej się 95. rocznicy urodzin tłumacza. Przewidziano także międzynarodowy panel dyskusyjny z udziałem tłumaczy i poetów z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Polski na temat roli tłumacza we współczesnej Europie; warsztaty w przestrzeni miejskiej dla mieszkańców Łodzi Pamięć, Dom, Ojczyzna, Granica oraz warsztaty z udziałem uczniów m.in. Gimnazjum im. K. Dedeciusa w Łodzi. Podsumowaniem projektu będzie publikacja, której wydanie zaplanowane jest na grudzień 2015 r.

Fot. Materiały prasowe Muzeum Miasta Łodzi.